Otwarte Strefy Aktywności Fizycznej międzypokoleniowej przy Szkołach Powiatu Łęczyńskiego

Powiat Łęczyński uzyskał z Ministerstwa Sportu dofinansowanie w ramach Program rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym – Otwarte Strefy Aktywności (OSA) – edycja 2018, do wybudowania siłowni plenerowych z dodatkowym wyposażeniem w Milejowie Osadzie i w Kijanach.

Łączna kwota dofinansowania ze środków Ministerstwa Sportu wynosi 64 800 zł, pozostałą kwotę tj. 113 706,00 zł Powiat sfinansował ze środków własnych. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 178 506,00 zł.

Do końca października 2018 roku powstały dwie strefy aktywności: podstawowa – zlokalizowana przy Zespole Szkół im. Simona Bolivara w Milejowie Osadzie, zajmuje powierzchnię 240 m2, składa się z siłowni plenerowej na 6 urządzeń, w tym urządzenia podwójne: orbitrek, wioślarz, motylek, koło Tai-Chi, twister i wahadło, rowerek, biegacz, oraz ze strefy relaksu składająca się z 4 ławek, urządzeń do gier: stolika do gier
w szachy/warcaby, gry w kółko i krzyżyk oraz z nasadzeń dookoła placu i pomiędzy urządzeniami, ustawiony został także stojak na rowery dla osób korzystających ze strefy.

W Kijanach, na terenach Zespołu Szkół Rolniczych utworzona została strefa w wariancie rozszerzonym na powierzchni 305 m2: została utworzona siłownia plenerowa, w skład której wchodzą: jeździec, biegacz, podwójne wyciskanie wyciąg górny, drabinka i podciąg nóg, orbitrek, podwójna ławka oraz utworzona jest strefa relaksu, tj. 4 ławki montowane na stałe do podłoża, urządzenia do gier edukacyjnych montowane na stałe (szachy/warcaby), gra w kółko i krzyżyk, nasadzenia na nawierzchni trawiastej.
Dodatkowo dla najmłodszych wybudowany został plac zabaw wraz z ogrodzeniem panelowym z furtką i bramą, składający się z zestawu sprawnościowego, wagi i piramidy linowej. Jest to szczególnie pożądana część inwestycji, ze względu na dzieci – podopiecznych placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Kijanach, której siedziba sąsiaduje bezpośrednio z terenem inwestycji.

Zrealizowane siłownie, mimo umiejscowienia ich na terenach placówek szkolnych i wychowawczych są ogólnodostępne, korzystać z nich mogą wszyscy mieszkańcy miejscowości, w których są zlokalizowane.
Inwestycja jest zgodna z Programem rozwoju małej infrastruktury sportowo – rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym, służy różnym grupom wiekowym, tworząc przestrzeń do aktywności sportowej, sprzyjającej międzypokoleniowej integracji społecznej.