powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Pełen pozytywnej energii, dobrych przykładów i inspiracji  – tak można określić wyjazd studyjny, który odbył się  dniach 7-8 października w ramach operacji „W kobietach siła – aktywne KGW szansą na wykorzystanie potencjału kobiet z powiatu łęczyńskiego dla rozwoju lokalnej społeczności”.

Temat wyjazdu to „Sandomierski Szlak Jabłkowy jako przykład wykorzystania walorów wsi na rzecz rozwoju lokalnego”. Panie z terenów wiejskich powiatu łęczyńskiego, wśród których większość stanowiły członkinie KGW, miały więc okazję zobaczyć jak można kreatywnie korzystać z naturalnych produktów lokalnych, które znajdziemy w naszych sadach i ogrodach. Odwiedziły nowoczesne gospodarstwo sadownicze, rodzinną tłocznię soków, winnicę, a także spotkały się z Anną i Jackiem Przybyszami, którzy zachęcali do wspólnego przygotowywania i picia świeżo wyciskanych soków owocowo-warzywnych. Uczestniczki wyjazdu poznały również dobre praktyki w zakresie wykorzystania historii, tradycji i dziedzictwa kulturowego dla rozwoju terenów wiejskich. Odwiedziły Izbę Regionalną w Wielogórze, zabytkowy młyn w Trzykosach, Izbę Tradycji Ogrodniczej w Obrazowie, próbowały dań kuchni regionalnej. Ten wyjazd z pewnością zaowocuje wieloma ciekawymi inicjatywami wśród Kół Gospodyń Wiejskich powiatu łęczyńskiego.

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”