W ośmiu gospodarstwach w województwie lubelskim stwierdzono u świń chorobę zakaźną zwierząt podlegającą obowiązkowi zwalczania – afrykański pomór świń (ASF), tj.:
– w dniach 15 i 28 czerwca 2023 r. w powiecie radzyńskim,
w miejscowości Bezwola,

– w dniach 16, 25, 27 czerwca, 11 i 13 lipca 2023 r. w powiecie parczewskim, w miejscowościach Rudzieniec, Tysmienica, Królewski Dwór, Cichostów Kolonia i Brudno,
– w dniu 14 lipca 2023 r. w powiecie lubartowskim w miejscowości Kaznów-Kolonia.

Obszary zagrożone choroba, dla ww. ognisk nakładają się częściowo, co powoduje konieczność aktualizacji zasięgu i dat obowiązywania środków zwalczania dla poszczególnych ognisk ASF. Obecnie konieczne jest uwzględnienie nowego obszaru zapowietrzonego i zagrożonego wokół ogniska ASF w powiecie lubartowskim, który sięga powiatu łęczyńskiego. A tym samym konieczna jest aktualizacja informacji zawartych w rozporządzeniu Nr 12 Wojewody Lubelskiego.