Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 14 czerwca 2023 r.  (Dz. U. z 2023 r. poz. 1118) z dniem 01.07.2023 r. odwołano na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stan zagrożenia epidemicznego, w związku z powyższym od 01.07.2023 r. na złożenie zawiadomienia o zbyciu/nabyciu oraz rejestrację pojazdu sprowadzonego z UE jest ustawowe 30 dni.

Ważne – obowiązek rejestracji, zgłoszenia zbycia lub nabycia pojazdu obciąża obie strony transakcji, zarówno nabywcę jak i zbywcę pojazdu (dotyczy sprzedaży, darowizny, zamiany czy nabycia pojazdu w drodze dziedziczenia).

Zgłoszenia nabycia lub zbycia pojazdu można dokonać osobiście w wydziale komunikacji, przez pełnomocnika, wysłać pocztą lub elektronicznie za pośrednictwem EPUAP.

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym niedopełnienie obowiązku rejestracji pojazdu w ciągu 30 dni od dnia jego sprowadzenia z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz niezgłoszenie nabycia/zbycia pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w powyższym terminie powoduje nałożenie kary pieniężnej w wysokości od 200 do 1.000 zł.

Pamiętać należy, że po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego tj. od dnia 01.07.2023 r. w ciągu 60 dni należy wykonać lub odnowić wszystkie zaległe badania i szkolenia, a terminy ważności niżej wymienionych dokumentów przedłużyć:

• prawa jazdy,
  • pozwolenia na kierowanie tramwajem,
  • zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne,
  • świadectwa kierowcy,
  • legitymacji instruktora nauki jazdy,
  • zaświadczenia o wpisie do ewidencji instruktorów techniki jazdy (świadectwa instruktora techniki jazdy),
  • uprawnień do kierowania pojazdami,
  • wpisu w prawie jazdy kodu 95 potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji wstępnej, kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej albo ukończenie szkolenia okresowego.

Po tym terminie ww. uprawnienia automatycznie stracą ważność.