powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

W minionym tygodniu mieliśmy przyjemność ponownie gościć ekipę programu Wiosna z TVP3 Lublin.
Było to niezwykle miłe spotkanie, obfitujące w dużą ilość cennych informacji – między innymi
o zwyczajach, tradycjach Wielkanocnych, a także o planach na przyszłość w naszym Powiecie,
o których opowiedzieli nasi wspaniali goście.


Podobnie jak w poprzednich latach, przygotowania do Świąt Wielkanocnych w naszym Powiecie rozpoczęliśmy od ogłoszenia wyników konkursów, w których mieszkańcy mogli wykazać się kreatywnością i znajomością lokalnych tradycji i zwyczajów, w tym również tych rodzinnych. Starosta łęczyński Krzysztof Niewiadomski, oraz Sekretarz Powiatu Wioletta Wachewicz opowiedzieli o trudnościach związanych z wyłonieniem poszczególnych zwycięzców konkursów. Wybór utrudniała niezwykła różnorodność, oraz zachwycające wręcz wykonanie świątecznych prac.
Do udziału w 27. Powiatowym Konkursie plastycznym Symbole i Tradycje Świąt Wielkanocnych „Kolorowa Wielkanoc” skierowanego do dzieci i młodzieży szkolnej, zgłosiło się blisko 400 młodych artystów,  jest to wspaniały wynik.
Konkurs pn. „Stół przystrojony tradycją” to inicjatywa, która pozwala na aktywizację osób niepełnosprawnych, a także seniorów, którzy są uczestnikami w powiatowym Klubie Senior +
i Dziennym Domu Seniora. Wsparcie osób niepełnosprawnych i starszych jest ważnym punktem w działalności Starostwa Powiatowego w Łęcznej. Do rywalizacji stanęło aż 21 prac wykonanych różnymi technikami. Tegoroczny konkurs skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich pn.” Wielkanocne przysmaki” 2023 to uczta zarówno dla oczu, jak i podniebienia. Konkurencja była duża, aż sześć Kół zaprezentowało swoje piękne i pyszne wypieki.


Wraz z początkiem wiosny większość z nas po zimowej przerwie wraca do uprawiania aktywności fizycznej. Powiat łęczyński obfituje w zdolną młodzież, wśród której zainteresowanie piłką nożną i innymi sportami jest bardzo duże. Wicestarosta Powiatu Łęczyńskiego Michał Pelczarski i Prezes Fundacji Akademia Sportu Górnik Łęczna Maciej Grzywa mówili o  doskonałej i wieloletniej współpracy Powiatu Łęczyńskiego ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego. W tym roku współpraca ta wejdzie na jeszcze wyższy poziom, z powodu planowanych wspólnych inwestycji w infrastrukturę sportową dla młodzieży szkolnej z naszego Powiatu. Warto wspomnieć także o innych inwestycjach dla młodzieży, które realizował Powiat m.in. o cieszącej się ogromnym zainteresowaniem Strzelnicy w Milejowie.

4ROSES – Zespół działający przy Gminnym Centrum Kultury w Ziółkowie w  składzie: Pani Karolina Wziątek, Dorota Jemielniak, Joanna Dębała, Paulina  Mazurek i Pan Paweł Klimek umilił nam czas przepięknym występem na żywo.

Nasz Powiat jest miejscem, w którym spotykają się różne tradycje, a to za sprawą mieszkańców, którzy wiele lat temu przyjechali do nas z różnych miejsc kraju, głównie ze Śląska, by budować i pracować w Kopalni Bogdanka. Goszczący na kanapach studia Pan Mariusz Romańczuk -Dyrektor Techniczny Lubelskiego Węgla Bogdanka opowiedział o tradycjach wywodzących się z kultury i kuchni śląskiej, które są w naszym Powiecie kultywowane. Podczas rozmowy o górnictwie, poruszony został temat dotychczasowych osiągnięć kopalni, a także planów, gdyż jak wiadomo,
LW Bogdanka S.A. jest bardzo nowoczesną i bezpieczną kopalnią, ale nie osiada na laurach i pragnie się rozwijać – stawia sobie za cel działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju i dbanie o bezpieczeństwo energetyczne w regionie. Jest inicjatorem pomysłu utworzenia Klastra obejmującego kopalnię w Bogdance, gminy górnicze powiatu łęczyńskiego, powiat świdnicki, miasto Łęczna oraz Politechnikę Lubelską.

Nasze wiosenne studio wypełnione było pysznymi zapachami, a to za sprawą Koła Gospodyń Wiejskich z Głębokiego,  reprezentowanego przez Panią Martę Kociubę i Panią Małgorzatę Wałecką, które przedstawiły tradycyjne potrawy Wielkanocne,  a wśród nich pasztety, własne wędliny, faszerowane jaja, galarety i oczywiście słodkości w postaci sernika, babek i mazurków.

Po uczcie dla ciała przyszła kolej na coś dla ducha. O  tym, że Wielkanoc to nie tylko Niedziela
i Poniedziałek, oraz czym jest Pascha i jak w pełny sposób powinniśmy ją przeżywać, opowiedział Ksiądz Dariusz Kwiatkowski ze Zgromadzenia Księży Marianów.

Następnie, Laureaci konkursu „Stół przystrojony tradycją” zaprezentowali swoje stroiki uchylając przy okazji rąbka tajemnicy o tym, jak powstawały te przepiękne dekoracje.

Drugi dzień świąt to też śmigus-dyngus, nie mogło zatem zabraknąć Ochotniczej Straży Pożarnej –
na naszych kanapach zagościli Pan Michał Woźniak oraz Pan Leszek Pydyś z OSP Januszówka.

Panowie mówili o zanikającej tradycji polewania wodą, ale także bardzo istotnych rzeczach jak choćby o doskonałym wyszkoleniu, wyposażeniu OSP i znajomości terenu, które niejednokrotnie dają przewagę jednostkom Ochotniczej Straży nad Państwową Strażą Pożarną.

Na zakończenie programu starosta łęczyński Krzysztof Niewiadomski złożył świąteczne życzenia mieszkańcom i telewidzom, a Klub Senior + z Łęcznej  zaprezentował się w utworze muzycznym, do którego tekst napisał  jeden z uczestników.

Dziękujemy, że byliście Państwo z nami.