powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

W niedzielę 12 marca 2023 roku w parafii Św. Anny w Kijanach z okazji obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się koncert dedykowany bohaterom wyklętym. Pieśni Patriotyczne przedstawił zespół Dziecięca Ferajna „Lubelaki” prowadzony przez Norberta „Smołę” Smolińskiego, lidera zespołu Contra Mundum.

Miejsce koncertu jest nieprzypadkowe, ponieważ w Gminie Spiczyn szczególnie żywa jest pamięć o Kpt. Zdzisławie Brońskim pseudonim USKOK, który urodził się, żył i tragicznie zginął na terenie Parafii w Kijanach.
Był żołnierzem II Rzeczpospolitej, brał udział w wojnie obronnej 1939 roku, wstąpił do Armii Krajowej, po powrocie w rodzinne strony, wstąpił do POZ, a po jej scaleniu z AK został dowódcą 35-osobowego oddziału, który wchodził w skład Inspektoratu „Lublin”. Po zakończeniu wojny nie złożył broni, do końca wierząc w niepodległą Polskę. Był jednym z najdłużej walczących żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Koncertowi towarzyszyła zbiórka środków na rehabilitację sześcioletniego Ignacego Purca, którego beztroskie dzieciństwo skończyło się w ciągu zaledwie kilku godzin. Zamiast bawić się z dziećmi, biegać i jeździć na rowerze czy ulubionym quadzie, codziennie ćwiczy z rehabilitantem, by odzyskać sprawność po niespodziewanym ataku choroby, o nie do końca znanym pochodzeniu. Chłopiec mierzy się z wieloma problemami zdrowotnymi w tym ostrą niewydolnością oddechową, wiotkim porażeniem czterokończynowym, niewydolnością serca, zapaleniem mózgu i rdzenia kręgowego.

Leczenie Ignasia jest bardzo kosztowne, rehabilitacja nastawiona jest na wszystko to, co chłopcu przyda się w codziennym życiu, aby mógł się sam ubrać czy rozebrać, sprawnie poruszał się na wózku inwalidzkim, z którego obecnie korzysta, aby mógł radzić sobie w każdej sytuacji życia codziennego.