powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

5-osobowa delegacja z rejonu stryjskiego w dniach 23-24 lutego odwiedziła powiat łęczyński. Goście zapoznali się ze specyfiką pracy kilku naszych jednostek organizacyjnych, wzięli udział w rozmowach na temat aktualnej i dalszej współpracy po zakończeniu wojny, a także w koncercie „Solidarni z Ukrainą”, przygotowanym przez młodzież i pracowników Zespołu Szkół Rolniczych w Kijanach.

Delegacja ukraińska reprezentowała partnerski Rejon Stryjski oraz położone na terenie tego rejonu i zainteresowane nawiązaniem współpracy Miasto Nowy Rozdół. Wśród gości byli: Mykhailo Luchechko – Przewodniczący Stryjskiej Rejonowej Rady, Yaryna Yatsenko – Burmistrz Miasta Nowy Rozdół, Oleg Stetsiv – Główny Lekarz Szpitala Miejskiego w Nowym Rozdole, radny Stryjskiej Rejonowej Rady, Mykola Оprysk – radny Mikołajowskiej Miejskiej Rady Stryjskiego Rejonu, Andrii Bilous – Kierownik Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Rady Miejskiej w Nowym Rozdole.

Podczas spotkania w Starostwie Powiatowym w Łęcznej omówiono możliwości przygotowania i realizacji wspólnych projektów w ramach Programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027. Wicestarosta Michał Pelczarski oraz Przewodniczący Stryjskiej Rejonowej Rady Mykhailo Luchechko na antenie TVP 3 Lublin opowiedzieli o współpracy pomiędzy Powiatem Łęczyńskim a Rejonem Stryjskim oraz o aktualnej sytuacji w Ukrainie. W trakcie swojej wizyty goście odwiedzili kilka powiatowych jednostek organizacyjnych: Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Łęcznej, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łęcznej, Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Jaszczowie, Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Jaszczowie, Dzienny Dom Seniora w Jaszczowie, Zespół Szkół nr 2 im. S. Bolivara w Milejowie, Zarząd Dróg Powiatowych w Łęcznej, warsztaty Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej, Zespół Szkół Rolniczych w Kijanach. W Kijanach odbył się wzruszający koncert „Solidarni z Ukrainą”, upamiętniający rocznicę agresji rosyjskiej na Ukrainę. Mykhailo Luchechko oraz Yaryna Yatsenko opowiedzieli, jak wygląda życie w kraju objętym wojną, a także podziękowali Polakom za duchowe i materialne wsparcie.

Wizyta gości z rejonu stryjskiego była również okazją od przekazania kolejnej transzy pomocy humanitarnej ofiarowanej przez SPZOZ i PCPR w Łęcznej, a także zakupionej przez Stowarzyszenie Kobiet Gospodarnych i Wyjątkowych „Łęcznianki” ze środków finansowych otrzymanych od Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” LW „Bogdanka” S.A.

Tekst: Beata Cieślińska
Fot. Starostwo Powiatowe w Łęcznej