powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

160 lat temu, w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r., rozpoczęło się powstanie styczniowe, uważane za największy w XIX w. polski zryw narodowy.

Lubelszczyzna była podczas Powstania Styczniowego jednym z najbardziej aktywnych regionów w kraju. Nie tylko Powstańcy, ale też ludność cywilna ofiarnie wspierała insurekcję, a po jej upadku ponosiła surowe represje ze strony caratu.

29 stycznia, z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, przy kurhanie powstańczym w Klarowie odbyła się msza święta w intencji tych, którzy walczyli o niepodległą Ojczyznę. Jest to miejsce, gdzie pochowane są szczątki Powstańców walczących w bitwach partyzanckich na terenie gminy Milejów. W nabożeństwie uczestniczył Krzysztof Niewiadomski Starosta Łęczyński i Wioletta Wachewicz Sekretarz Powiatu Łęczyńskiego. Krzysztof Niewiadomski wraz z Piotrem Rybakiem i Michałem Woźniakiem Członkami Zarządu Powiatu Łęczyńskiego złożyli kwiaty na powstańczej mogile. Zaśpiewano Hymn Państwowy, odczytano Apel Poległych oraz zaciągnięto Wartę Honorową.

Cześć i chwała Bohaterom!

Głównym organizatorem uroczystości było Towarzystwo Przyjaciół Milejowa.