powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

31 grudnia 2021 roku odbyło się oficjalne otwarcie drugiego na terenie powiatu łęczyńskiego PZAZ. Pierwszy działa w Łęcznej, a jego profilem jest gastronomia, drugi – utworzony w Jaszczowie – świadczy usługi pralnicze. W PZAZ w Jaszczowie zatrudnienie znalazło 26 osób, z czego 21 to osoby z niepełnosprawnościami.

Powołanie nowej jednostki wpisuje się w planowe działania Zarządu Powiatu Łęczyńskiego i ma służyć przede wszystkim minimalizowaniu ryzyka wykluczenia społecznego i wsparciu w zakresie zatrudnienia osób zagrożonych alienacją zawodową.

Jak mówią sami pracownicy, szansa na znalezienie pracy jest w ich przypadku znacznie mniejsza, dlatego miejsca takie jak Pralnia „TARA” PZAZ w Jaszczowie pozwalają im wyjść z domu, realizować się zawodowo, a jednocześnie robić coś pożytecznego dla lokalnej społeczności, w tym przedsiębiorców z terenu powiatu i województwa. Obecnie jednostka w Jaszczowie obsługuje 13 kontrahentów, a zleceń stale przybywa.

Obchodzona 16 stycznia 2023 r. symboliczna rocznica działalności była okazją do pierwszych podsumowań, podziękowań i spotkania osób, dzięki którym placówka miała szansę powstać i może się rozwijać. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Krzysztof Michałkiewicz Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Krzysztof Koczmara Kierownik Oddziału Rehabilitacji Społeczno-Zawodowej Osób Niepełnosprawnych Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublinie, Michał Piotrowicz Radny Województwa Lubelskiego, Krzysztof Niewiadomski Starosta Łęczyński, Michał Pelczarski Wicestarosta, Wioletta Wachewicz Sekretarz Powiatu, Arkadiusz Biegaj Przewodniczący Rady Powiatu w Łęcznej, Radni Powiatu Łęczyńskiego, dyrektorzy i kierownicy powiatowych jednostek oraz przedstawiciele kontrahentów obsługiwanych przez PZAZ w Jaszczowie.

Spotkanie prowadziła dyrektor Pralni „TARA” PZAZ w Jaszczowie Elżbieta Brodzik.