powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser–Duda odwiedziła dziś Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej, gdzie trwa szkolenie personelu medycznego z Ukrainy z zakresu zapewnienia kompleksowej opieki medycznej pacjentom z oparzeniami.

W ramach wymiany doświadczeń czterdziestu ukraińskich lekarzy i specjalistów rehabilitacji ma możliwość wzięcia udziału w specjalistycznych seminariach i stażach z zakresu leczenia głębokich oparzeń. Medycy z Ukrainy poznają teorię, a także biorą udział w zajęciach praktycznych, w tym prowadzonych w Centrum Symulacji Medycznej.

Pani Prezydentowa rozmawiała dziś z uczestnikami szkolenia, a także z dyrekcją szpitala i personelem medycznym. Jak wyjaśniła, o potrzebie zorganizowania szkolenia na oddziale oparzeniowym dowiedziała się podczas swojej wrześniowej wizyty we Lwowie. Miesiąc później omówiła ten temat z Małżonką Prezydenta Ukrainy i tak zrodziła się inicjatywa współpracy polskiej i ukraińskiej kadry medycznej.

Uczestnicy trwającego kursu przyznali, że to dla nich bardzo cenne doświadczenie, bo zdobywane tu umiejętności są szczególnie przydatne w ich kraju, gdzie od niemal roku trwa wojna.

Dopytywani przez Małżonkę Prezydenta o warunki pracy lekarzy w ich ojczyźnie, mówili o trudach związanych m.in. z brakami specjalistycznego sprzętu w szpitalach. Rozmówcy wspólnie zgodzili się w tym kontekście co do potrzeby kontynuowania systemowego wsparcia. Lekarze z Ukrainy nie kryli wzruszenia, opowiadając o swojej codzienności, ale i wyrażając wdzięczność Polakom za pomoc, jakiej udzielili swoim sąsiadom.

– Często mówi się, że przykład idzie z góry. Ale tym razem było odwrotnie. Nikogo w Polsce nie trzeba było namawiać do pomocy, to był odruch serca i prawdziwe pospolite ruszenie – mówiła Agata Kornhauser–Duda.

Pani Prezydentowa wyraziła pełne uznanie i podziw dla młodych lekarzy za ich wytężoną pracę w tak trudnych warunkach. Pytała też o kwestie organizacyjne związane z wyjazdem czy o przemyślenia i wskazówki, jak mogłyby wyglądać następne edycje szkoleń.

Podzieliła się też radością, że z pomocą wielu różnych podmiotów udaje się realizować projekt wsparcia ukraińskich medyków. – To duże przedsięwzięcie, ale udało się, z czego bardzo się cieszę. Dziękuję Panu Dyrektorowi, Panu Staroście, całemu personelowi medycznemu za zorganizowanie szkolenia – mówiła.

Zwracając się do gości z Ukrainy, Agata Kornhauser–Duda prosiła o przekazanie pozdrowień kolegom z pracy i swoim bliskim. – Zawsze są państwo u nas miłe widziani – zapewniła.

Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej jest oddziałem szpitalnym funkcjonującym w ramach struktury Szpitala Powiatowego w Łęcznej. Jest to jedyny, jak do tej pory, oddział szpitalny oferujący usługi z dziedziny chirurgii rekonstrukcyjnej i leczenia oparzeń na wschód od Wisły.

Dyrektor szpitala wraz z pracownikami opowiedzieli Małżonce Prezydenta o historii placówki, strukturze i osiągnięciach. Zaproszono także Pierwszą Damę do obejrzenia oddziału oparzeniowego. W Łęcznej leczeni są pacjenci z dużego obszaru wschodniej części Polski, od Podlasia po Podkarpacie. Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie placówka intensywnie angażuje się w pomoc poszkodowanym Ukraińcom.

Pani Prezydentowa pytała także obecnego przedstawiciela Uniwersytetu Medycznego w Lublinie o stan dwojga polskich wolontariuszy rannych w Bachmucie, którzy odbywają leczenie w lubelskim szpitalu klinicznym.

Źródło/https://www.prezydent.pl/