powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

20 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków

Ostrożność i zdrowy rozsądek

Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Po raz kolejny przypominamy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Zachęcamy też do stosowania się do dekalogu rozsądnego kierowcy.

Zgodnie z prawem i zasadami bezpiecznej jazdy

Podkreślaliśmy to już wielokrotnie. Drogi to nie prywatne tory wyścigowe i muszą być wykorzystywane przez użytkowników zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego. To kierowcy mają największy wpływ na bezpieczeństwo na drodze.  

O najważniejszych zasadach dotyczących m.in. bezpiecznego poruszania się po autostradach i drogach ekspresowych, odczytywania informacji ze znaków o zmiennej treści czy sprawnego włączania się do ruchu już przypominaliśmy przy okazji wyjazdów na wakacje.  

Warto też wspomnieć, że tak jak jazda na suwak oraz korytarz życia w grudniu 2019 roku stały się obowiązkiem, tak od 1 czerwca br. weszła w życie kolejna nowelizacja przepisów Prawo o ruchu drogowym. Dzięki niej nastąpiło m.in. uregulowanie kwestii bezpiecznej odległości między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych, która powinna być równa połowie prędkości.

Ćwiczenia służb ratowniczych i GDDKiA

Z roku na rok przybywa w Polsce bezpiecznych, dwujezdniowych dróg. Niestety za sprawą brawurowej jazdy kierowców czy też braku utrzymywania odpowiedniego odstępu pomiędzy pojazdami, wciąż zdarzają się kolizje i wypadki. Wtedy potrzebne jest szybkie, efektywne działanie i wzorowa współpraca wielu służb. Liczy się każda minuta.

Każda akcja ratownicza jest inna, jednak pewne mechanizmy działań można wyćwiczyć i udoskonalać. Tak właśnie robimy, wspólnie ze służbami ratowniczymi – Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną, Policją, Pogotowiem oraz Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym – w wielu miejscach w Polsce. O ostatnich ćwiczeniach służb na drogach krajowych pisaliśmy w naszym serwisie internetowym. 

Bezpieczna infrastruktura drogowa to nasz priorytet

Rządowe inwestycje realizowane przez GDDKiA – zarówno budowa nowych dróg oraz bieżące utrzymanie obecnej sieci – przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa użytkowników. Nowoczesne trasy szybkiego ruchu, obwodnice miast oraz stały monitoring i korekty infrastruktury w miejscach, gdzie często dochodzi do zdarzeń drogowych – to wszystko przekłada się na bezpieczeństwo kierowców. We wrześniu informowaliśmy o realizacji Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021-2024. 

Będąc uczestnikiem ruchu drogowego, należy zachować szczególną ostrożność. Chwila nieuwagi, nieznaczne przekroczenie prędkości, krótka rozmowa przez telefon na przejściu dla pieszych, a konsekwencje zostają na całe życie. Czasami oznaczają śmierć i kalectwo. Brawura, pośpiech czy brak koncentracji – nie ma wytłumaczenia! 

Źródło; www.gov.pl/Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad