1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 października Europejski Dzień Seniora, a 14 listopada przypada Światowy Dzień Seniora.

Dni poświęcone zagadnieniu starzenia się są okazją do intensywniejszego propagowania zadań mających na celu poprawę sytuacji osób dojrzałych. W Polsce seniorzy czyli, osoby powyżej 60+ roku życia, stanowią niemal 25% populacji.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) starość dzieli się na trzy etapy: starość wczesną, która zaczyna się w wieku 60 lat, starość późną (od 75.) oraz długowieczność po 90.

Powiat Łęczyński w swoich działaniach ogromną uwagę przykłada do tematów związanych z seniorami – los najstarszych mieszkańców naszego terenu leży nam szczególnie na sercu. Dlatego w Jaszczowie rozwijamy kompleks obiektów, przeznaczony w dużej mierze dla osób w podeszłym wieku – Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, Powiatowy Dzienny Dom Seniora, Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej i powstający Zakład Opiekuńczo-Leczniczy to ośrodki, w których seniorzy mogą odnaleźć swoje miejsce. Również w Łęcznej działa Powiatowy Klub Senior+ zrzeszający aktywnych seniorów, którzy chcą wspólnie spędzać czas i stale uczyć się nowych rzeczy. Nie sposób nie wspomnieć również o otwartym w czerwcu 2022 roku Centrum Opieki Senioralnej w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łęcznej. Centrum ma służyć najstarszym mieszkańcom naszego powiatu. W nowo otwartym skrzydle mieszczą się 4 oddziały: Oddział Medycyny Paliatywnej, Oddział Geriatrii, Oddział Rehabilitacji oraz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy.

19 października Dzień Seniora świętowali wspólnie członkowie PDDS w Jaszczowie i Powiatowego Klubu Senior+ w Łęcznej. W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele Powiatu: Starosta Łęczyński Krzysztof Niewiadomski, Wicestarosta Michał Pelczarski oraz Agnieszka Korzeniewska Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łęcznej, Justyna Sawicka Dyrektor COM w Jaszczowie wraz z Elżbietą Brodzik Dyrektor PZAZ w Jaszczowie.

Drodzy Seniorzy, w dniu Waszego święta składamy Wam najserdeczniejsze życzenia długich lat zdrowia, ciągłej ciekawości świata i radości każdego dnia.