powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Uczniowie Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej od kilku lat zdobywają wiedzę praktyczną podczas praktyk zawodowych w Grecji i we Włoszech. Tym razem w pierwszej połowie października, do słonecznej Hellady, wyruszyło 24 uczniów.

Młodzież przez dwa tygodnie zdobywała doświadczenie zawodowe, ucząc się u miejscowych pracodawców. Technicy mechanicy zdobywali wiedzę praktyczną w autoserwisie, poznali m.in. budowę układu rozrządu oraz rodzaje dokumentacji konstrukcyjnej i technologicznej. Pracowali na stanowiskach serwisowych pod okiem specjalistów.

Technicy elektrycy poznawali urządzenia elektroniczne, ich funkcje, parametry i zatasowanie oraz lokalizowanie ich uszkodzeń. Poznawali tajniki programowania inteligentnych domów, programowali płytki mikroprocesorowe Arduino, podłączali układy elektroniczne i montowali je  na płytkach prototypowych. Pisali programy w języku C++. Poznali zasady obsługiwania i programowania silnika krokowego, przygotowywali układ sterowania włącznikiem, uczyli się zasady działania Servo mechanizmu. Sterowali wyświetlaczem przy pomocy konwentera I2C. Odbywali też praktyki na budowie, gdzie poznawali sposoby rozmieszczenia instalacji elektrycznych, zapoznawali się także z dokumentacją techniczną.

Ponadto uczniowie poznawali kulturę, sztukę i tradycje greckie. Odbywali dalsze i bliższe wycieczki m.in.: rejs po Morzu Egejskim na wyspę Skiatos (to tam kręcone były fragmenty słynnego filmu Mamma Mia). Inną wspaniałą wyprawą był wyjazd na Meteory – najbardziej malownicze formacje skalne na świecie, na których „zawieszone są” prawosławne klasztory (ich niezwykłe piękno rozsławił film z  Jamesem Bondem „Tylko dla twoich oczu”). Mieli okazję zobaczyć Tesaloniki ze starożytną agorą i pomnikiem Arystotelesa. To do mieszkańców tego miasta św. Paweł Apostoł skierował swoje dwa Listy. Uczniowie zwiedzili także bazylikę św. Demetriusza, jeden z najcenniejszych zabytków architektury bizantyjskiej, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednym z punktów kulturowych wyjazdu był wieczór grecki, podczas którego miejscowi artyści prezentowali narodowe pieśni i tańce. To spotkanie zakończyła dyskoteka dla młodzieży.

W trakcie wyjazdu młodzież poznawała także atrakcje turystyczne regionu: Zamek Platamonas – pamiętający czasy wypraw krzyżowych, malowniczo położone miasteczko Stary Plantaleimonas, a także Wąwóz Enipeas z Wanną Afrodyty!

Atrakcyjne było także zakwaterowanie w turystycznej miejscowości Platamonas, położonej w południowej części Riwiery Olimpijskiej. Z jednej strony roztaczał się tam piękny widok na mityczną górę Olimp, a z drugiej na Morze Egejskie.

Na miejscu młodzież wzięła udział w ogłoszonym przez opiekunów Konkursie Fotograficznym na najpiękniejszą fotografię. Dwie fotografie wybierały, a także fundowały nagrody, opiekunki młodzieży, jedna była „nagrodą publiczności”. Konkurs cieszył się popularnością, a zwycięzcy otrzymali greckie pamiątki.

Praktyki, w których wzięli udział uczniowie kształcący się w zawodach: technik elektryk  i technik mechanik, odbywały się w ramach projektu o numerze 2021-1-PL01-KA121-VET-000007207, realizowanego w ramach Programu Erasmus+  sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Celem ogólnym Projektu jest wzmocnienie kompetencji zawodowych i kluczowych:

  • nabycie przez uczniów praktycznych umiejętności zawodowych wymaganych na rynku pracy potwierdzonych międzynarodowym certyfikatem,
  • zachęcanie uczniów do nauki języków obcych,
  • pobudzenie kreatywności, rozwoju osobistego i zwiększenie samodzielności młodych ludzi,
  • podnoszenie kompetencji interpersonalnych i świadomości międzykulturowej,
  • zwiększanie atrakcyjności i podniesienie jakości oferty edukacyjnej szkoły.

Na zakończenie praktyk, wszyscy uczniowie otrzymali certyfikaty, potwierdzające odbycie zagranicznych praktyk.