powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

11 października 2022 roku w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie odbył się finał regionalny – IX Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym – Ryki 2022 pod hasłem „Stres i lęk – wyzwania człowieka w obliczu współczesnych zagrożeń”. 

W finale spotkało się 29 uczniów ze szkół ponadpodstawowych z 10 powiatów województwa lubelskiego.

Powiat Łęczyński reprezentowały zwyciężczynie etapu powiatowego: Joanna Grzegorczyk i Anna Iwaniuk – uczennice Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej.

Celem Olimpiady jest wzrost świadomości w temacie zaburzeń psychicznych, poszerzenie wiedzy w zakresie szeroko pojętego zdrowia psychicznego, radzenia sobie z kryzysem psychicznym, realizacja założeń Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego oraz Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Nagrody, na łączną kwotę 12.000 zł, w Olimpiadzie ufundowały Powiaty: bialski, hrubieszowski, lubartowski,łęczyński, łukowski, parczewski, puławski, radzyński, rycki i włodawski oraz Uniwersytet Medyczny w Lublinie – na kwotę 600 zł.

Honorowym patronatem wydarzenie objęli: Wojewoda Lubelski, Rzecznik Praw Obywatelskich, Kurator Oświaty w Lublinie oraz Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, a patronatem medialnym: Polskie Radio Lublin, Katolickie Radio Podlasie z portalem Podlasie 24 oraz Gazeta Powiatu Ryckiego „Twój Głos”.

Wyjazd był również szansą na wizytę Starosty Łęczyńskiego w pobliskim dużym zakładzie zajmującym się uprawą i dystrybucją roślin ozdobnych – orchidei, anturium i róż. Spotkanie z właścicielem firmy JMP Flowers to możliwość czerpania z jego wiedzy i doświadczenia, a także szansa na wdrożenie sprawdzonych rozwiązań wśród lokalnych przedsiębiorców, którzy działają w ramach Biura Biznes Lubelskie na terenie powiatu łęczyńskiego.