powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

1 października uczestnicy operacji „Powiatowe Forum Inicjatyw Regionalnych” wzięli udział w wizycie studyjnej do Krzczonowa. Celem wizyty było poznanie dobrych praktyk w zakresie działalności Kół Gospodyń Wiejskich jako szansy na wykorzystanie potencjału członków tych organizacji dla rozwoju lokalnej społeczności.

W Krzczonowie gościnnie przyjęło nas Koło Gospodyń i Gospodarzy Krzczonów Sołtysy. Swój pobyt rozpoczęliśmy od zwiedzania kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzczonowie, gdzie poznaliśmy zarys historii miejscowości i rozwoju lokalnego folkloru. Następnie w urokliwej drewnianej stodole wysłuchaliśmy szczegółowych informacji na temat strojów ludowych oraz miejscowych tradycji i zwyczajów, które mają m.in. odzwierciedlenie w scenariuszu „krzczonowskiego wesela”. Obejrzeliśmy również tradycyjne rękodzieło, słuchaliśmy lokalnych pieśni i wzięliśmy udział w miejscowych tańcach. Prelegenci podzielili się z nami także wskazówkami dotyczącymi promocji w mediach, a także realizacji misji KGW.

Jesteśmy przekonani, że wizyta w Krzczonowie będzie stanowiła inspirację dla mieszkańców terenów wiejskich powiatu łęczyńskiego do aktywnego działania na rzecz rozwoju swojej społeczności i przełoży się na liczne ciekawe pomysły.

Serdecznie dziękujemy Kołu Gospodyń i Gospodarzy Krzczonów Sołtysy za gościnę, a uczestników projektu zapraszamy na konferencję „Powiatowe Forum Inicjatyw Regionalnych”, która odbędzie się 17.10.2022 r. w Starostwie Powiatowym w Łęcznej. Zainteresowani uczestnicy operacji mogą również wziąć udział w konkursie kulinarnym „Zdrowie zamknięte w słoiczku”.

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”