powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W tym roku lekturą były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

„Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…)” – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. Wspólne czytanie z udziałem reprezentacji Powiatu odbyło się w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej oraz w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Podgłębokiem.

W Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej Starosta Łęczyński Krzysztof Niewiadomski odczytał list okolicznościowy od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Wicestarosta Łęczyński Michał Pelczarski przybliżył obecnym biografię Adama Mickiewicza, a Sekretarz Powiatu Wioletta Wachewicz zaprezentowała genezę powstania „Ballad i romansów”. Inscenizację „Romantyczności”, „Lilii” oraz „Pani Twardowskiej” przygotowali członkowie Powiatowego Klubu Senior+ w Łęcznej. We wspólnym czytaniu uczestniczyły także członkinie Dziennego Domu Seniora w Jaszczowie z Panią Kierownik Iwoną Sawicką, przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łęcznej z Dyrektor PCPR Agnieszką Korzeniewską oraz Anna Cieślińska Naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Łęcznej.

Natomiast w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Podgłębokiem życiorys Adama Mickiewicza przybliżyła Agnieszka Ślepaczuk – nauczyciel języka polskiego w MOW w Podgłębokiem, a młodzież szkolna pod jej przewodnictwem przygotowała utwór „Romantyczność”. Następnie przedstawiciele Powiatu oraz Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Łęcznej wraz z Dyrektorem MOW Dariuszem Szafrankiem czytali balladę „Lilia”.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

fot. Starostwo Powiatowe w Łęcznej