powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Za nami II Powiatowy Dzień KGW, III Dzień Produktu Lokalnego i Tradycyjnego w powiecie łęczyńskim, a także Piknik z Produktem Polskim – I etap ogólnopolskiego konkursu kulinarnego Bitwa Regionów.

Wspaniałe wydarzenie pełne pozytywnych emocji aktywizujące lokalną społeczność, obfitujące w dobrą zabawę i najlepsze smaki. Podczas imprezy można było skosztować lokalnych specjałów, a także nabyć rękodzieło wykonane przez koła gospodyń wiejskich z terenu powiatu łęczyńskiego. Została przygotowana również strefa dzieci, gdzie na najmłodszych czekały dmuchańce oraz darmowa wata cukrowa i popcorn.

W Witaniowe gościliśmy Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Ewę Szałachwiej oraz Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Lubelskiego, Zastępcę Dyrektora KOWR- Oddział Terenowy w Lublinie, Radnego Województwa Lubelskiego Marka Wojciechowskiego, a także delegację z Ukrainy: Radnego Stryjskiej Rejonowej Rady Ivana Petrivskyy, Radną Stryjskiej Rejonowej Rady Svitlanę Slychko, Producenta Filmowego Yurii Komarnytskyi oraz aktorkę Zorianę Kindratyshyn. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję obejrzeć film w reżyserii Yurii Komarnytskyi pn. „Stryi. Legenda”, a po zakończonym seansie porozmawiać i zrobić pamiątkowe zdjęcie z obsadą filmu. Wizyta delegacji była okazją do wyrażenia solidarności z naszym wschodnim sąsiadem. Reprezentanci Powiatu Łęczyńskiego i Rejonu Stryjskiego, przy budynku Starostwa Powiatowego w Łęcznej, zasadzili Magnolię „Drzewo Zwycięstwa” jako symbol przyjaźni polsko-ukraińskiej.

Podczas imprezy rozstrzygnięto także konkursy kulinarne. Do konkursu Bitwa Regionów przystąpiło 18 kół gospodyń wiejskich, zaś w Powiatowym Konkursie na ciasto z wykorzystaniem owoców lata wzięło udział 20 KGW. Komisje konkursowe miały niezwykle trudne zadanie ale po burzliwych obradach wyłoniono następujących laureatów:

I etap Bitwy Regionów

  • I miejsce KGW Maryniów w Maryniowie- Krupniczek PODgrzybkiem,
  • II miejsce KGW Karolin – Pierogi z kaszą i miętą,
  • III miejsce KGW w Cygance – Babcine pierogi,
  • Wyróżnienie KGW Jaszczów w Jaszczowie- Gołąbki pieczone z grzybami,
  • Wyróżnienie KGW w Głębokiem- Czar głębokiego.

Powiatowy Konkurs Kulinarny „Ciasto z owocami lata”

  • I miejsce KGW Zezulin Drugi – Tort z owocami,
  • II miejsce KGW Charlężanki z Charlęża – Ciasto musowo-owocowe,
  • III miejsce KGW Jaszczów w Jaszczowie- Ciasto letnia euforia.

Dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom oraz członkom KGW za obecność i dobrą zabawę. Na ręce dyrekcji Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łęcznej, Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Łęcznej, a także Przedszkola Specjalnego w Ludwinie podziękowania za przygotowanie atrakcji w strefie dzieci.
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Fot. Starostwo Powiatowe w Łęcznej

Organizatorem Pikniku z Produktem Polskim- Bitwa Regionów jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.