powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Trudno je sobie wyobrazić inaczej, bo właściciel Zawieprzyc (a także ponad 400 innych wsi oraz 22 miast) zmarł 299 lat temu. Był wyjątkowym człowiekiem: utalentowanym dowódcą wojskowym, lojalnym towarzyszem i – po prostu – gospodarnym ziemianinem. To właśnie dzięki niemu wzgórze i zamek w Zawieprzycach stały się rezydencją magnacką i „przeżywały” okres świetności. W barokowym kościele w Kijanach (ufundowanym przez A. Miączyńskiego) w niedzielę 3 lipca spotkali się wszyscy, dla których ważna jest historia i pamięć. W uroczystej Mszy św. wzięli udział przedstawiciele wielu stowarzyszeń:
1. Lubelska Chorągiew Husarska
2. Towarzystwo Szabli i Miecza – Zamość
3. Chorągiew Wojska Staropolskiego Ziemi Lubelskiej
4. Związek Kozaków w Polsce
5. Bractwo Rycerskie Księcia Jeremiego Wiśniowieckiego
6. Stowarzyszenie Historyczne ĆWIEKI ze Starościna
7. Stowarzyszenie „Michalec 1864”
8. Regiment Artylerii Książęcego Domu Radziwiłłów – Terespoloraz,

Władze Gminy Spiczyn oraz Członek Zarządu Powiatu Łęczyńskiego Michał Woźniak, a także Mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Po Mszy św. historyczny orszak przeszedł poza mury kościoła, aby uczestniczyć w krótkich prezentacjach. Były wystrzały z armaty, moździerzy i muszkietów. Były przemowy i pokazy formacji zbrojnych XVII w. Wszyscy stali się świadkami posadzenia Lipy Miączyńskiego. Niech będzie ona świadkiem teraźniejszych i przyszłych wydarzeń…A obecnym na uroczystości Gościom serdecznie dziękujemy!

Tekst: Antonina Gajos
Zdjęcia: Zofia Jedynak
Organizator wydarzenia: Stowarzyszenie Chorągiew Zamku w Zawieprzycach