powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Obecna sytuacja przypomina nam dobitne słowa Jana Pawła II, który mówił: „Jesteście świadkami historii. Przypominajcie, że Wolność jest nam nie tylko dana, ale i zadana”. Wolności nie dostaje się na zawsze i każdego dnia jesteśmy zobowiązani ten dar szanować i o niego dbać. – te słowa skierowała dziś do uczestników uroczystości Sekretarz Powiatu Wioletta Wachewicz.

Mieszkańcy powiatu łęczyńskiego licznie świętowali rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej uchwalonej w 1791 roku. Uroczystości rozpoczęto Mszą świętą w Parafii Św. Marii Magdaleny w Łęcznej ,,Łęczyńskiej Farze”. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali na plac Kościuszki w Łęcznej, gdzie wysłuchali pieśni patriotycznych w wykonaniu mieszkańców powiatu, w tym laureata powiatowego konkursu bożonarodzeniowego „Zaśpiewajmy Jezuskowi”. Na placu zaśpiewano również hymn państwowy i złożono kwiaty pod pomnikiem Naczelnika Insurekcji z 1794 roku. Dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznych obchodów, szczególnie pocztom sztandarowym.

Uroczystości odbyły się również pod Kopcem Powstańczym w Klarowie, w których uczestniczył wicestarosta Michał Pelczarski wraz z Członkiem Zarządu Powiatu Łęczyńskiego Piotrem Rybakiem.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.