powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Prawie 50 tysięcy złotych przekazała Fundacja PGE szpitalowi w Łęcznej na zakup  nowoczesnej aparatury do szybkiej diagnostyki pacjentów .

Dzięki tej darowiźnie zakupiliśmy analizator parametrów krytycznych, który jest bardzo pomocny w sytuacjach zagrożenia życia – wyjaśnia Krzysztof Bojarski, dyrektor SPZOZ w Łęcznej. Wykorzystujemy go na Oddziale Intensywnej Terapii we Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń – dodaje.

Analizator ABL 90 FLEX PLUS pozwala uzyskać w bardzo krótkim czasie (ok. 1 minuty) wyniki 19 parametrów, m.in. elektrolity, metabolity, gazometrię czyli natlenienie organizmu. Może m.in. podać wynik poziomu troponiny, która jest enzymem zawału – wyjaśnia dyrektor K. Bojarski.

To wszystko dzieje się w bardzo szybkim tempie, co ma zasadnicze znaczenie w nagłych przypadkach, gdy o życiu decydują minuty. Dlatego jest to bardzo cenny aparat, który mogliśmy zakupić dzięki wsparciu Fundacji PGE, za co bardzo dziękujemy – mówi Krzysztof Bojarski.       

Umowa darowizny została podpisana w połowie 2021 roku i miała być zrealizowana do końca roku, ale ze względu na pandemię i procedury przetargowe termin został przedłużony na rok 2022. Ostatecznie analizator trafił na OIT w lutym br.