powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

159 lat temu, w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r., rozpoczęło się powstanie styczniowe, uważane za największy w XIX w. polski zryw narodowy.

Teren województwa lubelskiego w czasie powstania był w kraju jednym z najbardziej aktywnych rejonów. W czasie trwania insurekcji przez oddziały powstańcze przewinęły się tysiące ludzi, stoczono dziesiątki bitew i potyczek. Duch niezłomności towarzyszył ludności cywilnej, która niestrudzenie wspierała powstanie.

Dziś o godz. 12:00 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Świętego Antoniego Padewskiego w Milejowie sprawowana była msza święta w intencji tych, którzy przelali krew, walcząc o niepodległą Ojczyznę. W nabożeństwie uczestniczył Krzysztof Niewiadomski Starosta Łęczyński. Dalsza część uroczystości odbyła się w Klarowie przy kurhanie powstańczym, upamiętniającym ofiary powstania styczniowego. Piotr Rybak Członek Zarządu Powiatu Łęczyńskiego wraz z Magdaleną Kucą Naczelnikiem Wydziału Promocji, Kultury i Turystyki złożyli kwiaty na powstańczej mogile. Odczytano również apel poległych, zaciągnięto wartę honorową oraz zaśpiewano hymn państwowy.

Cześć i chwała Bohaterom!

Głównym organizatorem uroczystości było Towarzystwo Przyjaciół Milejowa, a uroczystość prowadził jego Wiceprezes Andrzej Dyczewski.