powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Wielkimi krokami zbliża się okres świąteczny… To wyjątkowy czas. Czas, kiedy zwalniamy tempo, kiedy mamy więcej przestrzeni na przemyślenia, spotkania z bliskimi i rodziną.

To czas, kiedy każde dziecko beztrosko czeka na Mikołaja, na pierwszą gwiazdkę. Niestety nie każde dziecko ma szczęście mieć pełną, kochającą rodzinę, bezpieczny dom. To właśnie w rodzinie zastępczej dziecko może znaleźć miłość, ciepło i poczucie bezpieczeństwa, którego tak potrzebuje.

Rodzin zastępczych wciąż brakuje. Obecnie w powiecie łęczyńskim jest ich 66 i aż 110 dzieci, które są objęte pieczą zastępczą. Kto może zostać rodziną zastępczą? Ludzie, którzy nie byli pozbawieni praw rodzicielskich, nie zostały one ograniczone czy zawieszone, nie mają ograniczonych zdolności do czynności prawnych i nie byli karani prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo. Ci, którzy potrafią zapewnić warunki bytowe i mieszkaniowe oraz są zdolni do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem. Ponadto, rodziną zastępczą można zostać o wiele szybciej i łatwiej niż rodziną adopcyjną, jest o wiele więcej dzieci, które czekają na rodziny zastępcze niż adopcyjne.

Przywołując słowa Janusza Korczaka „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat…”, pamiętajmy, że warto pomagać i że każde dziecko czeka na bezpieczny, szczęśliwy dom. I tak niewiele trzeba, aby móc jeszcze w tym roku zostać świetną rodziną zastępczą….

Zapraszamy do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łęcznej przy ul. Staszica 9, poznamy się bliżej, porozmawiamy, opowiemy o szczegółach pieczy zastępczej.