W roku 2021 Lubartowskie Towarzystwo Przyjaciół Sportu zorganizowało 3 rywalizacje rowerowe o tytuł Rowerowej Stolicy Powiatów.

Jednym z nich był powiat łęczyński, a rowerzyści mieli za zadanie, w terminie od 31. maja do 15. sierpnia, przejechać dla swojej gminy jak największą ilość kilometrów, które następnie były przeliczane na punkty.

W rywalizacji zarejestrowało się 55 osób, które reprezentowały wszystkie gminy znajdujące się w powiecie łęczyńskim. Najliczniejszą reprezentację uzbierała gmina Ludwin, która stanowiła niemal połowę wszystkich uczestników. Liczba ta przełożyła się na końcowy wynik rywalizacji, ponieważ to właśnie ta gmina uzbierała najwięcej punktów. Mieszkańcy Ludwina i okolic przejechali łącznie prawie 14,5 tysiąca kilometrów, co daje ponad połowę łącznego dystansu wszystkich uczestników, a dodatkowo fakt, że gmina Ludwin miała najmniej mieszkańców w grudniu 2018 roku w całym powiecie łęczyńskim, to wynik nie mógł być inny tylko całkowita deklasacja reszty gmin. Liczbę punktów liczono na podstawie wzoru: liczba kilometrów /Liczba mieszkańców*1000.

Poniżej przedstawiamy wyniki rywalizacji:

1. GMINA LUDWIN: 26 uczestników; 14557,1 km; 2583,93 pkt
  2. Gmina Spiczyn: 12 ; 3113,4 ; 545,64 pkt
  3. Gmina Miasto Łęczna: 11 ; 3487,4 ; 149,05 pkt
  4. – 6.   Gmina Puchaczów, Gmina Cyców, Gmina Milejów 6 ; 854,7 ; 127,40 pkt

Oprócz wymiaru drużynowego, rywalizacja miała aspekt indywidualny. Wśród wszystkich uczestników którzy przejechali w ciągu całej rywalizacji minimum 300 km, komisja konkursowa, składająca się z członków Lubartowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sportu, wybrała 3 osoby, które udzieliły najciekawszej odpowiedzi na pytanie „Dlaczego lubi Pani/Pan jazdę na rowerze?”. Wybrane osoby otrzymały bony na zakupy sprzętu sportowego. Na wyróżnienie dodatkowo zasługują najaktywniejsi rowerzyści:

1. Adam Pasieczny – Gmina Ludwin 2608 km
  2. Mariusz Zakostowicz – Gmina Ludwin 1832 km
  3. Piotr Lech – Gmina Ludwin 1763 km

Wśród Pań najaktywniejsze były:

1. Monika Kowalczyk – Gmina Ludwin 1216 km
  2. Wiktoria Hac – Miasto Łęczna 1129 km
  3. Anna Palejczuk – Gmina Ludwin 926 km

Głównym celem rywalizacji, oprócz walki o tytuł Rowerowej Stolicy Powiatu, było zachęcenie uczestników do częstszego wyboru roweru i organizatorzy zauważyli, że uczestnicy często wybierali go jako środek transportu do pracy lub szkoły, co bardzo nas cieszy.

Rywalizacja odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Łęczyńskiego.