Ukroliwa, złota jesień towarzyszyła nam podczas wczorajszych nagrań w malowniczych Zawieprzycach.

Na antenie TVP3 Lublin pokazywaliśmy piękno powiatu, naszej małej ojczyzny. O malowniczej rzece Wieprz, Nadwieprzańskim Parku Krajobrazowym jak i ruinach zawieprzyckiego zamku, mówili starosta łęczyński Krzysztof Niewiadomski oraz wójt Spiczyna Dorota Szczęsna. Członkowie Stowarzyszenia Chorągiew Zamku w Zawieprzycach przygotowali inscenizację bitwy w pięknych, średniowiecznych strojach. Opowiadali również o historii wsi Zawieprzyce, nadwornej Kaplicy, jak i legendzie o Teofanii i Laskarisie. Dowiedzieliśmy się także czym jest ruszyca. Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Spiczyn przygotowały regionalne potrawy m.in kartoflarza czy pampuszki. W programie usłyszeliśmy także o niesamowitej pracy pszczół, wytwarzania miodu czy technikach przygotowywania pieczonego prosiaka. Warto też wspomnieć, że powiat łęczyński to miejsce niezwykle malowniczo położone nad Wieprzem. Coraz więcej mieszkańców Lublina osiedla się na terenach gminy Spiczyn. O walorach lokalizacyjnych powiatu, jak i dostępności komunikacyjnej mówił wicestarosta łęczyński Michał Pelczarski. Powiat Łęczyński to również teren bogaty w żyzne gleby. O rolnictwie w powiecie, zmianach, jak i rozwoju, opowiadał radny powiatu Michał Woźniak.

Materiał do obejrzenia pod adresem https://lublin.tvp.pl/48606451/jesien-z-tvp3-lublin