powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

W dniach od 20 września do 01 października bieżącego roku uczniowie Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka przebywali w Grecji na praktykach zagranicznych, organizowanych w ramach Projektu Erasmus+ „Staże w UE szansą na lepszy start w życiu zawodowym”.

W wyjeździe wzięła udział  młodzież kształcąca się w zawodach technik architektury krajobrazu, technik ekonomista i technik informatyk. W czasie praktyk młodzi zdobywali nową wiedzę, umiejętności i doświadczenie zawodowe zgodnie ze swoim kierunkiem kształcenia.

Podczas praktyk młodzi architekci krajobrazu opracowywali projekt zagospodarowania zieleni na rondzie w miejscowości Amfissa, pamiętając o systemie nawodnienia i przygotowaniu kosztorysu całego przedsięwzięcia. Informatycy trudzili się nad zgłębieniem tajników stron internetowych oraz nauczyli się języka programowania HTML i CSS. Poznali rodzaje oprogramowania użytkowego i zajmowali się projektowaniem lokalnej sieci komputerowej oraz dobieraniem jej zabezpieczenia. Odbywali także praktykę w serwisie komputerowym, gdzie – pod okiem greckiego profesjonalisty – naprawiali sprzęt komputerowy. Ekonomiści w czasie praktyki szlifowali swoją wiedzę z zakresu przepisów i dokumentacji ZUS, obliczali wysokość składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, odprowadzane do ZUS oraz sporządzali deklarację rozliczeniową ZUS RCA.

Czas wolny uczniowie spędzali na wycieczkach, grach terenowych oraz korzystaniu z dobrodziejstw greckiego klimatu na plaży nad Zatoką Koryncką.

Jedną z wielu atrakcji podczas pobytu była całodniowa wycieczka do Olimpii – starożytnego miejsca kultu Zeusa i miejsca igrzysk olimpijskich. Uczniowie mieli szansę zobaczyć pozostałości po starożytnych świątyniach, piedestałach, kolumnach i obiektach zmagań antycznych sportowców. Sama podróż w to miejsce była atrakcją, ponieważ udali się tam promem, którym przepłynęli przez cieśninę Rio-Andririo, podziwiając piękny i okazały most pomiędzy Zatoką Patraską i Koryncką.

 Aby uczniowie mogli pełniej poznać grecką kulturę, specjalnie dla nich zorganizowany został wieczór grecki, podczas którego mieli możliwość posłuchania tradycyjnej muzyki i obejrzenia występu tancerzy wykonujących tańce narodowe. Przy tej okazji poznali podstawowe kroki Sirtaki – klasycznego greckiego tańca.

Dzięki projektowi ,,Staże w UE szansą na lepszy start w życiu zawodowym’’ nr 2020-1-PL01-KA102-078660, finansowanego w ramach Programu Erasmus+ jego uczestnicy niewątpliwie zdobyli cenne doświadczenia zawodowe ale też przeżyli niezapomnianą podróż podczas której zawarli nowe przyjaźnie, które zapamiętają na długo.