powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Barwny korowód, kolorowe stroje, strojne wieńce, atmosfera radości i wdzięczności za ostatni rok oraz zebrane plony towarzyszyła uczestnikom Dożynek Powiatu Łęczyńskiego, które w tym roku odbyły się w Puchaczowie.

Święto Plonów to tradycja, która pozwala docenić rolniczy trud i podziękować za zbiory. Jest to również okazja do spotkania, wspólnego świętowania i spokojnego oddechu, na który w codzienności nierzadko trudno znaleźć czas. Kolorowy korowód, uroczysta msza święta i obrzęd dzielenia chlebem rozpoczęły niedzielne świętowanie czyniąc zadość dożynkowym tradycjom.

Najbardziej znaną i najchętniej kultywowaną tradycją Święta Plonów jest wyplatanie dożynkowych wieńców. Od wielu lat tej tradycji towarzyszy konkurs na najpiękniejszy dożynkowy wieniec. W tym roku w Powiatowym Konkursie Wieńców Dożynkowych,

w kategorii wieniec tradycyjny laureatami zostali:
– I miejsce – Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich w Stoczku
– II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Zezulinie Drugim
– III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Bekiesza
– Wyróżnienie – Koło Gospodyń Wiejskich w Ciechankach

w kategorii wieniec współczesny laureatami zostali:
– I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Małków
– II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Dratów Kolonia
– III miejsce – Babeczki z Jaszczowa
– Wyróżnienie – Koło Gospodyń Wiejskich Łuszczów Kolonia.

Podczas Dożynek ogłoszono również wyniki konkursu „Markowy Produkt Powiatu Łęczyńskiego”. Laureatami konkursu zostali: w kategorii PRODUKT – Gospodarstwo Ogrodnicze Paweł Serej w kategorii USŁUGA – Restauracja Country Łuszczów.

Jednym z elementów Dożynek była dobrze zaplanowana Strefa Dzieci, gdzie najmłodsi mogli spędzić czas korzystając z atrakcji przygotowanych przez jednostki naszego powiatu, Stowarzyszenie Chorągiew Zamku w Zawieprzycach , Stowarzyszenie Kobiety Gospodarne Wyjątkowe „Łęcznianki”, Kopalnia Wiedzy MatMartyna, Słowiański Gród w Wólce Bieleckiej , Poleski Park Narodowy , Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych , Stowarzyszenie Milejów Dla Zwierząt. Dzieci mogły również wziąć udział w konkursie, nad przebiegiem którego czuwały panie z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z Łęcznej, a sponsorami nagród byli Angielski Helen Doron Łęczna, Poleski Park Narodowy, Projekt Zdrowie Łęczna, Chełmski Park Wodny, Małe Zoo Turka, Zajazd w Lesie, Zoom Natury.

Podczas Dożynek w plenerowym studiu TVP 3 Lublin, rozmawialiśmy na temat rozwoju naszego regionu m.in. o Funduszu Inwestycji Lokalnych, Funduszu Dróg Samorządowych czy Funduszu Solidarnościowym. Tematem rozmów był również potencjał inwestycyjny powiatu łęczyńskiego oraz rządowe wsparcie turystyki i regionu. O planach inwestycyjnych mówili m.in. Artur Soboń czy Piotr Patkowski Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Święto Plonów to przede wszystkim święto rolnicze, ale też okazja do rozmowy na temat rozwoju naszego regionu. Fundusz Inwestycji Lokalnych, Fundusz Dróg Samorządowych, Fundusz Solidarnościowy to tylko niektóre z instrumenty finansowe, z których korzysta Powiat Łęczyński. O planach inwestycyjnych na nadchodzące miesiące oraz miejscu polskiego rolnictwa w plenerowym studiu TVP 3 Lublin , mówił m.in. Artur Soboń Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.