powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Jednym z atutów powiatu łęczyńskiego jest z pewnością dziedzictwo historyczne i kulturowe regionu. Nie brakuje u nas ciekawych zabytków, w tym znaczących w skali kraju. Jednak wiedza na ten temat nie jest szeroko znana i wymaga większej popularyzacji. W bieżącym roku Powiat Łęczyński wspólnie z ukraińskim Rejonem Mikołajowskim zrealizowali szereg działań w tym kierunku. Okazją do ich podsumowania był Polsko-Ukraiński Dzień Kultury.

Impreza odbyła się 27 listopada i została zorganizowana w ramach realizacji projektu „Teraz razem – wspólna promocja kultury i historii powiatu łęczyńskiego oraz rejonu mikołajowskiego”. Ze względu na panujące obostrzenia związane z trwającą epidemią, miała głównie formę online.

Przed budynkiem Starostwa można było obejrzeć plenerową wystawę fotograficzną prezentującą walory historyczno-kulturowe rejonu mikołajowskiego. Na profilu FB Starostwa zamieszczane były ciekawostki na temat najważniejszych zabytków naszego powiatu z pytaniami konkursowymi.

Głównym punktem programu była jednak prezentacja dziedzictwa historycznego i kulturowego regionu, która miała formę wideokonferencji transmitowanej na kanale YouTube Starostwa Powiatowego w Łęcznej. Rozpoczynając konferencję, Starosta Krzysztof Niewiadomski zwrócił uwagę na wieloaspektowy wpływ turystyki zarówno na indywidualnego człowieka jak i cały region, podkreślając jej rolę społeczną, ekonomiczną i edukacyjną.

Walory kulturowe stolicy naszego województwa – Lublina – omówiła Dorota Lachowska, Sekretarz i Dyrektor Biura Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Pani Dyrektor podkreślała, że położenie powiatu łęczyńskiego tak blisko Lublina to duży atut i przedstawiła możliwości współpracy w zakresie tworzenia wspólnej oferty dla turystów odwiedzających nasz region.

Przedstawiciele partnerskich jednostek – Powiatu Łęczyńskiego i Rejonu Mikołajowskiego – zaprezentowali najważniejsze obiekty dziedzictwa historycznego i kulturowego na swoim terenie, a także podjęte w ramach projektu działania popularyzujące wiedzę na ich temat. Powiat Łęczyński wydał trzy publikacje tematyczne: album, przewodnik rowerowy i mapę turystyczną, zebrał ślady GPS zaproponowanych w przewodniku tras rowerowych oraz oznakował jedną z nich (Kijany-Zawieprzyce – Dratów – Puchaczów), przygotował wirtualny spacer, reportaż radiowy, a także gadżety promocyjne. Prowadzona była również kampania informacyjna w prasie i Internecie. Rejon Mikołajowski również opracował i oznakował trasę rowerową, wydał opisującą trasę ulotkę i mapę. Przygotował także specjalną podstronę internetową i aplikację mobilną, które prezentują najciekawsze zabytki regionu.

Na zakończenie konferencji głos zabrał Andrzej Kudlicki – ekspert w dziedzinie turystyki na pograniczu polsko-ukraińskim, właściciel Biura Turystycznego QUAND w Tomaszowie Lubelskim, który podzielił się swoim doświadczeniem oraz praktycznymi wskazówkami w tym zakresie. Podkreślając atrakcyjne położenie rejonu mikołajowskiego w pobliżu Lwowa, a także blisko znanego uzdrowiska Truskawiec, zadeklarował włączenie jego atrakcji w program organizowanych przez swoją firmę wycieczek.

Relacja ze spotkania cały czas dostępna jest na kanale YouTube Starostwo Powiatowe Łęczna: https://www.youtube.com/watch?v=SrG7iJxXfx0

Polsko-Ukraiński Dzień Kultury odbył się także w Mikołajowie. Oprócz wideokonferencji, uczestnicy imprezy obejrzeli wystawę ze zdjęciami najważniejszych zabytków na terenie powiatu łęczyńskiego. Mieli również możliwość degustacji kuchni polskiej.

Partnerski projekt realizowany był przez Powiat Łęczyński i Rejon Mikołajowski od stycznia do listopada tego roku, przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina na lata 2014-2020.