powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Powiat łęczyński położony jest na terenie Polesia Lubelskiego. Nostalgiczne piękno równinnego krajobrazu oraz osnute mgłami poleskie bagna i moczary podkreślają wyjątkowy urok i „magię miejsc” takich jak klimatyczne dwory i pałace, urokliwe świątynie, skłaniające do zadumy cmentarze wojenne. Agnieszka Czyżewska-Jacquemet z Redakcji Reportażu Radia Lublin odwiedziła kilka z najciekawszych obiektów dziedzictwa historycznego i kulturowego znajdujących się na terenie powiatu. Czy udało jej się odkryć, w czym tkwi słynny „Polesia czar”?

Zapraszamy do wysłuchania reportażu radiowego, który został przygotowany w związku z realizacją projektu „Teraz razem – wspólna promocja kultury i historii powiatu łęczyńskiego oraz rejonu mikołajowskiego”, finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

Przewodnikiem po zamkowym wzgórzu w Zawieprzycach była Antonina Gajos. Historię bitwy cycowskiej i spoczywających na cmentarzu wojennym w Cycowie uczestników tej bitwy opowiedziała Agnieszka Widzińska – nauczyciel historii. Dzieje łęczyńskiej synagogi przybliżyła dr Ewa Leśniewska, zaś tajemnice barokowego kościoła w Puchaczowie odkrywaliśmy wspólnie z proboszczem – ks. Adamem Siomakiem. Do pełnego uroku dworku w Jaszczowie udaliśmy się w towarzystwie regionalisty – Mieczysława Gajowiaka. Z historią i kulturą prawosławia w dratowskiej cerkwi zapoznał nas dr Grzegorz Jacek Pelica.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji nagrań.