powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

1 sierpnia mieszkańcy Powiatu Łęczyńskiego uczcili pamięć Bohaterów Powstania Warszawskiego. Uroczystość z udziałem II Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyła się tradycyjnie na Placu Powstań Narodowych w Łęcznej. Mimo wakacyjnej przerwy uroczystość poprowadził Michał Grabiec – uczeń z Zespołu szkół im. Króla K. Jagielończyka w Łęcznej. Pamięć Bohaterów Powstania uczczona została poprzez: odczytanie apelu poległych, wspólną modlitwę oraz złożenie kwiatów.

Jako naród doświadczony przez historię z każdym rokiem bardziej   świadomie i chętnie  okazujemy nasz patriotyzm. Cieszy zaangażowanie lokalnej społeczności podczas wydarzeń o charakterze narodowym, przejawiane np. poprzez liczną obecność członków Stowarzyszenia PATRIA oraz Kibiców Górnika Łęczna. Korzystając z rosnącego zainteresowania postanowiliśmy zainspirować mieszkańców powiatu do lektury wierszy Poety Czasów Grozy – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który zginą podczas Powstania Warszawskiego. Przedwczesna śmierć Baczyńskiego oraz innych młodych patriotów to wielka strata. Nigdy nie dowiemy się ilu poruszających wersów, pięknych nut czy rozpraw ktoś nie zdążył napisać. Pewnym jest jednak,
że śmierć tysięcy Polaków za barwy białe i czerwone to nasz dług wobec ojczyzny, którego jedyną formą spłaty są: pamięć, godne upamiętnianie i wychowanie kolejnych pokoleń Polaków zgodnie z idami, za które tak wiele krwi zostało przelanej.