Aż 80 osób wzięło udział w I Powiatowym Dyktandzie im. prof. Walerego Pisarka, które odbyło się 8 listopada w Milejowie. Autorem dyktanda był ks. prof. Wiesław Przyczyna – członek Rady Języka Polskiego, który dołożył wszelkich starań aby opracować dyktando, które będzie wyzwaniem dla jego uczestników.

W liście skierowanym do wszystkich przybyłych Dorota Krzywicka-Kaindel, córka Profesora napisała: „Bardzo  się cieszę, że idea Dyktanda zgromadziła dziś tak dużą grupę chcących zmierzyć własne siły na ortograficznym polu. Myślę, że bardzo ucieszyłby się też mój Ojciec, który lubił te ogólnopolskie zmagania, odbywające się od 1987 roku w katowickim Spodku. Był autorem bardzo wielu konkursowych tekstów, które następnie jako przewodniczący jury uroczyście dyktował stającym w poprawnościowe szranki uczestnikom. Ojciec układał owe teksty z największą starannością i namysłem. Porządkując teraz pamiątki po nim, znalazłam karteczki, na których notował sobie różne ortograficzne zasadzki, nadające się do wykorzystania w kolejnym dyktandzie. Gotowe teksty dyktował zawsze najpierw mojej Mamie, bądź co bądź profesor językoznawstwa, której jednak nigdy nie udało się napisać dyktanda bezbłędnie. A gdy zrobiła mniej niż 10 błędów, Ojciec kręcił niezadowolony głową: „Za łatwe, muszę zmienić!”.
Cieszymy się, że podjęli Państwo to wyzwanie!

Mamy zaszczyt przedstawić Państwu laureatów dyktanda, którymi zostali:
Kategoria – szkoły podstawowe:
1 miejsce – Marta Kuntska – Zespół Szkół im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie
2 miejsce – Katarzyna Dziurka – Szkoła Podstawowa im. Stanisława Konarskiego w Milejowie
3 miejsce – Bartłomiej Ostański – Zespół Szkół im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie

Kategoria: szkoły ponadpodstawowe i ponadgimnazjalne:
1 miejsce – Ernest Michałek – Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej
2 miejsce – Laura Kubić – Zespół Szkół Nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie