powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

101 lat temu Polska odzyskała niepodległość, z tej też okazji mieszkańcy powiatu łęczyńskiego oddali cześć bohaterom walk wolnościowych. Świętowano nie tylko w Łęcznej ale również w poszczególnych gminach powiatu.

Główne obchody odbyły się 11 listopada na Placu Powstań Narodowych, które poprzedziła uroczysta msza święta w kościele pw. św. Barbary w Łęcznej. Po mszy nastąpił przemarsz niepodległościowy ulicami miasta, poprowadzony przez Stowarzyszenie Motocyklowe Patria.

Michał Pelczarski Wicestarosta Łęczyński w swoim przemówieniu mówił: Dzisiejsza uroczystość to okazja do wspólnego świętowania – świętowania wolności, niepodległości i pokoju.  Swoją pamięcią i obecnością manifestujemy dumę z naszego kraju, dumę z naszych przodków, którzy nawet w najtrudniejszych czasach umieli kierować się wartościami Bóg, Honor, Ojczyzna, a w walce o wolność zawsze byli przykładem nieugiętości, odwagi i męstwa. Jak bowiem powiedział Józef Piłsudski „Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze” (…) niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i kosztownym”.

Wyrazem pamięci i wdzięczności dla walczących o Polskę była modlitwa oraz kwiaty i znicze złożone przy krzyżu na Placu Powstań Narodowych, przy mogiłach uczestników powstania styczniowego, żołnierzy walczących podczas I i II wojny światowej oraz przy krzyżu ofiar zbrodni katyńskiej.

O oprawę artystyczną wydarzenia zadbała Orkiestra Górnicza LW „Bogdanka” oraz uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Kijanach, którzy wykonali „taniec z flagami”.

W uroczystości udział wzięli: księża, radni i przedstawiciele władz samorządowych oraz jednostek organizacyjnych z terenu powiatu, reprezentanci służb mundurowych: Policji, Straży Pożarnej, żołnierze z 244 kompanii 24 batalionu 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, przedstawiciele instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, związków zawodowych oraz zakładów pracy, grupy rekonstrukcji historycznej – Chorągiew Zamku w Zawieprzycach i załoga Słowiańskiego Grodu w Wólce Bieleckiej oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Łęcznej i powiatu łęczyńskiego.

Cześć i chwała bohaterom! Niech żyje Polska niepodległa, wolna i demokratyczna!