powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

W siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łęcznej można było 18 października oglądać wystawę grzybów świeżych połączoną z promocją obchodów 100-lecia Służb Sanitarnych w Polsce. Wystawa została zorganizowana przez Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną we współpracy z Regionalną Dyrekcą Lasów Państwowych w Lublinie.

Celem wystawy było upowszechnienie wiedzy na temat grzybów jadalnych, niejadalnych, trujących oraz zasad bezpiecznego grzybobrania. W ciekawej aranżacji zaprezentowano kilkadziesiąt gatunków grzybów świeżych, pogrupowanych pod względem podobieństwa zewnętrznego oraz wyświetlono film edukacyjny pozwalający poznać zasady bezpiecznego grzybobrania. Zwiedzający dzięki prelekcjom i poradom udzielanym przez klasyfikatora grzybów mogli dowiedzieć się, jakie są zasady zbioru i jak zapobiegać zatruciom. Wystawie towarzyszyło stoisko informacyjno-edukacyjne promujące 100-lecie Służb Sanitarnych w Polsce, prezentujące historię i współczesne zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem grup zorganizowanych – dzieci i młodzieży, jak również osób indywidualnych.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łęcznej (ul. Krasnystawska 52 – budynek Szpitala Powiatowego, II piętro) informuje o możliwości zasięgnięcia porady u klasyfikatora grzybów świeżych, który w przypadku wątpliwości sprawdzi, jakie gatunki grzybów zostały zebrane. Porady klasyfikatora są bezpłatne. Bezpłatnie wydawane są także atesty na grzyby świeże wprowadzane do obrotu. Atest powinna uzyskać każda osoba, która handluje grzybami. Atest wydawany jest na dany gatunek grzybów, ważny jest przez 48 godzin i daje kupującemu pewność, że nabył grzyby jadalne.

Warto też pamiętać, że nawet sprawdzonych grzybów nie powinny jeść małe dzieci, osoby starsze czy te z chorobami przewodu pokarmowego. Poza tym, grzyby są nietrwałe, więc potrawy z nich powinniśmy spożywać tuż po przyrządzeniu.