„Przywracamy starą Łęczną” – tymi słowami posłużył się Leszek Włodarski  Burmistrz Łęcznej mówiąc o wydarzeniu jakie miało miejsce 22 września br. Ulicami Łęcznej przeszedł Marsz Pamięci jednoczący katolików, Żydów i prawosławnych, którzy przed wiekami zamieszkiwali teren powiatu.

Jak mówił burmistrz: „Łęczna w ciągu swojej ponad pięćsetletniej tradycji była miastem wielokulturowym i wielowyznaniowym. Takie wydarzenie miało w Łęcznej miejsce wiele, wiele lat temu, dlatego chcieliśmy przywrócić marsz pamięci o dawnych mieszkańcach Łęcznej wyznań: prawosławia i judaizmu”. Podczas uroczystości  odbyły się okolicznościowe przemówienia oraz modlitwa za obywateli polskich, narodowości żydowskiej, którzy podczas  II wojny światowej  ponieśli śmierć z rąk hitlerowskich oprawców. Najważniejszym punktem spotkania był przemarsz ulicami miasta do miejsc pamięci: tablicy umiejscowionej przy synagodze przy ul. Bożniczej  oraz krzyża prawosławnego w pobliżu ul. 3 Maja, przy których złożono kwiaty. Powiat Łęczyński reprezentowali: Arkadiusz Biegaj Przewodniczący Rady Powiatu oraz Wioletta Wachewicz Sekretarz Powiatu.

Pamiętajmy, takie chwile jak ta, pomagają uchronić historię przed zapomnieniem.