powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Fundacja Krajobrazy razem z Lubelskim Węgiel „Bogdanka” S.A. rozpoczynają realizację przedsięwzięcia „Duże drzewa dla powiatu łęczyńskiego”. W ramach zadania organizowany jest konkurs dla szkół z powiatu łęczyńskiego pod nazwą “Przyjazna Przestrzeń – posadźmy duże drzewo przy szkole”. 

W konkursie do wygrania będzie m.in możliwość posadzenia dużego, dojrzałego drzewa na terenie placówki. (około 10 metrów wysokości). Dodatkowo w ramach projektu przewidziane jest posadzenie drugiego drzewa na terenie miasta Łęczna oraz przeprowadzenie serii szkoleń z zakresu sadzenia, pielęgnacji oraz roli dużych drzew w ekosystemie miejskim. Podkreśla się, że powiat łęczyński będzie pionierem w tego typu działaniach na skalę kraju.

Harmonogram konkursu dla szkół powiatu łęczyńskiego:
19.09-02.10.2019 r. – zgłoszenie klas ze szkół wraz z pozwoleniem na nasadzenie (na terenie placówki),
03.10-15.10.2019 r. – zgłoszenie miejsca nasadzenia drzewa wraz z uzasadnieniem lokalizacji,
20.10.2019 r. wybór i ogłoszenie wyników,
21-25.10.2019 r. – sadzenie drzewa.

Nagrody:
– Posadzenie dużego drzewa na terenie szkół,
– Wyznaczenie ścieżki edukacyjnej na terenie szkoły,
– Przeprowadzenie warsztatów i szkoleń dla uczniów,
– Tablica do badania rozwoju posadzonego drzewa,
– Materiały edukacyjne.

W ramach projektu zostanie posadzone również duże drzewo w Łęcznej podczas którego odbędzie się darmowe szkolenie dla pracowników samorządów z gmin powiatu łęczyńskiego oraz branżystów z sadzenia dużych drzew w przestrzeni miejskiej.  Sadzenie drzewa odbędzie się między 21 – 25 października 2019 roku (dokładna data zostanie ustalona wkrótce).

Celem wydarzenia jest budowanie świadomości mieszkańców i władz powiatu łęczyńskiego na temat znaczenia dużych drzew w mieście. Ma to zachęcić władze do dbania o istniejące już drzewa , edukacji mieszkańców oraz na decydowanie się na sadzenie dużych drzewa zamiast małych sadzonek.

Jeden duży buk produkuje tyle tlenu, co mniej więcej tysiąc siedemset 10-letnich, małych buków. To właśnie duże drzewa tak naprawdę są potrzebne w miastach, a nie ich małe sadzonki” – dr Dominik Drzazga.

Zapraszamy również do zapoznania się z wydarzeniem na Facebooku:
Link do wydarzenia → https://www.facebook.com/events/424658161736123

Link do strony www:  http://fundacjakrajobrazy.pl/o-konkursie