powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Bogactwo atrakcji, różnorodny program artystyczny, a do tego piękna słoneczna pogoda – tak wyglądały Dożynki Gminno-Powiatowe, które odbyły się w minioną niedzielę, 15 września na terenach GKS „Górnik” Łęczna.

Uroczystość rozpoczął tradycyjny korowód dożynkowy, po którym Starosta Łęczyński Krzysztof Niewiadomski oraz Burmistrz Łęcznej Leszek Włodarski dokonali oficjalnego otwarcia dożynek oraz powitania zgromadzonych gości. Następnie odbyły się przemówienia okolicznościowe i msza dziękczynna za zebrane plony, po której nastąpił obrzęd dzielenia chlebem. Prezentacje poszczególnych gmin, konkurs wieńców dożynkowych oraz liczne występy lokalnych artystów wzbogaciły tradycyjną część obchodów Święta Plonów.

Różnorodność barwnych stoisk sprawiła, że przybyli goście mogli nie tylko skosztować lokalnych potraw, ale również zakupić piękne rękodzieło oraz skorzystać z profesjonalnych porad z zakresu rolnictwa.

Atrakcyjne nagrody ufundowane przez naszych sponsorów rzeczowych sprawiły, że przygotowane przez nas konkursy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Dla dzieci przygotowano konkurs plastyczny, dorośli uczestniczyli w Akcji Krwiodawstwa. Ponadto po raz pierwszy w ramach dożynek zorganizowano I Dożynkowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Łęczyńskiego.

Spotkanie było również okazją do podsumowań z okazji 20-lecia Powiatu Łęczyńskiego i wręczenia nagród „Złotego Gryfa” tym, którzy w sposób szczególny przyczynili się do rozwoju naszego powiatu. Nagrody przyznano w 4 kategoriach, a Gryfy otrzymali:

Kategoria: Społeczna
– Ochotnicza Straż Pożarna w Spiczynie,
– prof. dr hab. n. med. Jerzy Strużyna Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej,
– Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej

Kategoria: Działalność Gospodarcza
-Wytwórnia Makaronu Domowego POL-MAK S.A.
-PRG Linter S.A.
-Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej

Kategoria: Działalność Sportowa
-GKS „Górnik” Łęczna
-Ludowy Klub Sportowy „Iskra” Spiczyn
-Fundacja Akademia Sportu Górnika Łęczna

Kategoria: Działalność Kulturalna
-Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łęczyńskiej
-Chorągiew Zamku w Zawieprzycach Atanazego Miączyńskiego herbu Suchekomnaty
-Towarzystwo Przyjaciół Milejowa

W tym roku w wyjątkowy sposób postanowiliśmy zadbać o naszych najmłodszych gości, dlatego też wspólnie z naszymi partnerami zorganizowaliśmy Strefę Dzieci – miejsce zabawy, relaksu i śmiechu. Strefę współtworzyli: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Łęcznej, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Łęcznej, Zespół Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej, Stowarzyszenie Chorągiew Zamku w Zawieprzycach Atanazego Miączyńskiego herbu Suchekomnaty, Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Fortitudo”, Przedszkole Niepubliczne „Aniołek” w Łęcznej, Przedszkole Niepubliczne „Casper” w Łęcznej oraz Centrum Helen Doron oraz Akademia Zdrowia i Aktywności Fizycznej „Neptun”.

Część rozrywkową rozpoczął występ zespołu WITA-MINA D, artyści zadbali o żywiołowy repertuar, który był znakomitym wstępem do występu gwiazdy wieczoru – zespołu Defis. Karol Zawrotniak to gwarancja dobrej zabawy i doskonałej interakcji artysty z publicznością. Gorącą atmosferę wieczoru w rytmach muzyki tanecznej kontynuował zespół Mezar. Lokalne korzenie zespołów, które występowały podczas wieczornej odsłony dożynek sprawiły, że zarówno przybyli goście, jak i sami artyści spędzili czas na wspólnej dobrej zabawie.

Fotorelacja z Dożynek dostępna jest na: https://www.facebook.com/pg/StarostwoPowiatoweWLecznej/photos/?ref=page_internal

Organizatorami Dożynek Gminno-Powiatowych 2019 byli: Powiat Łęczyński, Gmina Łęczna oraz Centrum Kultury w Łęcznej

Sponsorami ogólnymi Dożynek byli:
– Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A
– MiTech Michał Zieliński
– Krzysztof Seroka Usługi Transportowe „Kamyk”
– Bank Spółdzielczy w Łęcznej
– Spółdzielczy Bank Powiatowy w Piaskach
– Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „Agropol” Jacenty Arasimowicz
– Bank Spółdzielczy w Cycowie,
–  „Łęczyńska Energetyka” Spółka z o. o. w Bogdance
– Usługi transportowe Głowienka Andrzej
– Bank Spółdzielczy w Niemcach
– Zakład Budowlano-Sprzętowy Jacek Krzysiak Sp. z o.o.
– Zajazd Piotr w Cycowie
– POL-MAK  S.A.
– Firma Handlowo-Usługowa ROLMET Dorota Arasimowicz
– „Parko” – Redzik, Grzywa, Moniak Spółka jawna
– Nałęczów Zdrój S.A. – producent wody „Cisowianka”
– „Herbar” Sp. z o.o. w Milejowie
– ARPOS Spółka Jawna w Łęcznej – Marek Ogórek i Beata Mazurek