powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Dożynki Powiatowe to wyjątkowo ważna dla naszej społeczności uroczystość, pozwalająca na wspólne kultywowanie dawnych tradycji naszych przodków, prezentację kultury ludowej, a także integrację wszystkich mieszkańców. W tym roku impreza odbędzie się 15 września na obiektach sportowych GKS „Górnik Łęczna”.

W programie uroczystości znajdą się stałe elementy związane z obchodami Święta Plonów: barwny korowód, msza dziękczynna za ukończenie żniw i prac polowych z obrzędem dzielenia się chlebem, konkurs wieńców dożynkowych czy występy folklorystyczne. Wśród różnorodnych stoisk znaleźć będzie można wyroby rękodzielnicze, m.in.: rzeźby i figurki wykonane z drewna, wyroby ceramiczne, wiklinowe oraz stoiska z lokalnymi potrawami i poradami eksperckimi.

W tym roku  w szczególny sposób postanowiliśmy wyjść naprzeciw potrzebom najmłodszych uczestników imprezy i zrobić coś, czego nie było do tej pory – Strefę Dzieci. Strefa Dzieci to wspólna inicjatywa Starostwa Powiatowego w Łęcznej, jednostek powiatowych oraz łęczyńskich przedsiębiorców i organizacji pozarządowych. To właśnie oni zjednoczą swoje siły, aby bezpłatnie zapewnić rodzinom z dziećmi moc atrakcji, wyzwań i uśmiechu na twarzy.  W ramach działalności Strefy zostanie przeprowadzony konkurs plastyczny dla najmłodszych z atrakcyjnymi nagrodami.

Dożynki Powiatowe to również okazja do wręczenia „Złotych Gryfów” Powiatu Łęczyńskiego, z okazji przypadającego w tym roku 20-lecia Powiatu. W konkursie przewiduje się przyznanie nagród w czterech kategoriach – działalność: gospodarcza, społeczna, sportowa oraz kulturalna.

W związku z jubileuszem 20-lecia Powiatu, staraliśmy się, aby tegoroczne święto było uhonorowaniem działalności lokalnych twórców. Z tego też powodu w części rozrywkowej wystąpią artyści z naszego regionu – zespoły Wita-Mina D oraz Mezar, natomiast gwiazdą wieczoru będzie dobrze znany wszystkim Defis.

Równolegle z przebiegiem uroczystości dożynkowych, prowadzona będzie akcja krwiodawstwa przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, na zakończenie której odbędzie się loteria z nagrodami.

Impreza odbędzie się na boisku treningowym GKS „Górnik Łęczna”, pomiędzy stadionem a kortami tenisowymi. Dla uczestników będzie udostępniony dodatkowy parking na Targowisku Miejskim.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania!