W dniach 24-26 sierpnia br. przedstawiciele Starostwa, pod przewodnictwem Michała Pelczarskiego – Wicestarosty Łęczyńskiego, odbyli wizytę studyjną do rejonu Mikołajowskiego.

Ochrona i propagowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego regionów transgranicznych, wzmacnianie powiązań kulturowych, poprawa atrakcyjności regionu oraz zwiększanie potencjału społeczności lokalnych stanowią wspólne cele Powiatu Łęczyńskiego i Rejonu Mikołajowskiego. Oba regiony mają przed sobą podobne wyzwania, ale też szanse w zakresie rozwoju turystyki kulturowej, dlatego też Starostwo Powiatowe w Łęcznej podjęło współpracę ze stroną ukraińską.

Okazją do spotkania było zaproszenie do udziału w obchodach Święta Niepodległości Ukrainy, które przypada 24 sierpnia. Nasza delegacja uczestniczyła w oficjalnych uroczystościach, a Wicestarosta miał zaszczyt złożyć życzenia uczestnikom obchodów w języku ukraińskim. Władze Rejonu Mikołajowskiego zadbały o to, aby nasza delegacja miała okazję bliżej poznać region, jego atrakcje ale też historię. Zwiedzanie kaplicy Pisanki, źródeł wód leczniczych, Ośrodka Sportowego w Mikołajowie, Centrum Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych to tylko niektóre z odwiedzonych miejsc. Ważnym punktem wizyty było oficjalne otwarcie Centrum Kultury w wiosce Berezyn, któremu towarzyszył festyn, obfitujący w liczne występy artystyczne, prezentację kultury lokalnej i konkurs kulinarny.

Oficjalne spotkanie władz obu regionów pozwoliło na szczegółowe omówienie dalszych etapów współpracy dotyczących realizacji wspólnego projektu, który pozwoli na wzmocnienie potencjału turystycznego obydwu regionów.