powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Uroczystość upamiętniająca 74. rocznicę mordu w lesie siostrzytowskim odbyła się 9 czerwca br. przy mogile poległych żołnierzy. Na uroczystości obecny był Michał Pelczarski – Sekretarz Powiatu Łęczyńskiego.

Zgromadzeni tłumnie uczestnicy wydarzenia wzięli udział w polowej Mszy św. w intencji ofiar II wojny światowej i czasów stalinowskich. Odczytano Apel Pamięci i złożono kwiaty przy mogile poległych żołnierzy Armii Krajowej. Oficjalną część obchodów  rocznicowych zakończył Piknik Żołnierski i wspólny poczęstunek.

Przypomnijmy tamte wydarzenia:
24 maja 1945 r. już po zakończeniu II wojny światowej miała miejsce bitwa stoczona przez oddział żołnierzy „wyklętych” mjr. Józefa Wojtunia ps. „Sęk-Zawieja” z żołnierzami komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa i sowieckiego NKWD. Do bitwy doszło na skutek zdrady jednego z partyzantów z kilkudziesięcioosobowego oddziału przebywającego w Kolonii Majdan Siostrzytowski.

Partyzanci kwaterowali w zabudowaniach miejscowych gospodarzy. Dla bezpieczeństwa wystawiono wartę. Jeden z wartowników okazał się kolaborantem i pewnego ranka opuścił swój posterunek informując nieprzyjaciela o możliwości napadu. Napastnikom udało się szybko okrążyć i zaatakować śpiących partyzantów. Doszło do nierównego starcia, wskutek którego oddział partyzantów został rozbity i zginęło 27 osób. Ciała 17 zabitych spoczywają w zbiorowej mogile w miejscu bitwy natomiast ciała pozostałych zabrały rodziny i pochowały m.in. na okolicznych cmentarzach.

Dziękujemy wszystkim, którzy tak licznie uczcili pamięć o poległych żołnierzach w lesie siostrzytowskim.