powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

„Cudze chwalicie, swego nie znacie”- to motto XII Pikniku Ekologicznego Klas III Powiatu Łęczyńskiego, który odbył się 22 maja 2019 r. na terenie Poleskiego Parku Narodowego. Wieloletnimi organizatorami wydarzenia byli: Szkoła Podstawowa im. Jana i Kazimierza Bogdanowiczów w Nadrybiu oraz Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Piasecznie we współpracy z pracownikami Poleskiego Parku Narodowego.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z Nadrybia, Ostrówka, Garbatówki, Piaseczna, Dratowa, Zezulina i Ludwina. Podczas pikniku towarzyszyli dzieciom zaproszeni goście: Dawid Kostecki – Wicestarosta Powiatu Łęczyńskiego, Andrzej Chabros – Wójt Gminy Ludwin, Joanna Guz – Inspektor ds. Oświaty Gminy Ludwin, Jarosław Grabowski – pracownik Referatu Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Puchaczowie oraz Dominika Zabłotna – Inspektor ds. Oświaty w Gminie Puchaczów.

Spotkanie miało na celu uświadomienie dzieciom, że ich okolica jest miejscem atrakcyjnym turystycznie, rozwijanie poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze, podniesienie poziomu świadomości ekologicznej oraz zintegrowanie uczniów i nauczycieli sąsiadujących ze sobą szkół.

Gromadzące się kolejno dzieci z poszczególnych placówek w oczekiwaniu na pozostałych uczestników, pod opieką pracowników ODA korzystały ze stoisk edukacyjnych, zmagając się z ciekawymi łamigłówkami, układankami oraz grami przyrodniczymi. Słuchały odgłosów zwierząt na tablicy interaktywnej, a także odciskały tropy zwierząt w piasku kinetycznym.

Rozpoczynając XII Piknik przybyłych gości powitała Maria Pyrała – Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nadrybiu i przybliżyła harmonogram spotkania. Wstępem do wycieczki w terenie była projekcja filmu poświęconego przyrodzie PPN i kulturze Polesia.

Następnie dzieci podzielone na grupy pod opieką przewodników i wychowawców zwiedzały Muzeum w Załuczu Starym, wiatę muzealną, wędrowały ścieżką „Żółwik” oraz obserwowały chore bądź ranne zwierzęta na wybiegu służącym do ich rehabilitacji.

W części muzealnej podziwiały liczne eksponaty: maselnicę, szklaną muchołapkę, składanego pieska do zakładania butów, a barwne opowieści przewodników przenosiły je w magiczne wnętrza wiejskich chat z dawnych lat. Uwagę dzieci przyciągnęły wozy chłopskie i bryczki oraz pojemnik na zboże wyżłobiony w pniu sosny. Jednak największą atrakcją dla uczestników spotkania było pieczenie kiełbasek na ognisku oraz możliwość swobodnego korzystania z przyrodniczego placu zabaw wyposażonego w koło wodne, leśne cymbały, skocznię dla zwierząt, parkowe łamigłówki i tablicę z ciekawymi informacjami o roślinach i zwierzętach PPN. Nikomu nie zabrakło uśmiechu na twarzy. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali podziękowania oraz upominki.

Piknik był doskonałą okazją do lepszego poznania wyjątkowej przyrody tego miejsca – serca Polesia – jakim jest Poleski Park Narodowy.