powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Ochotnicza Straż Pożarna w Cycowie ma już ponad 100 lat. 11 maja odbyły się uroczyste obchody jubileuszu, w których udział wzięli Przewodniczący Rady Powiatu Arkadiusz Biegaj i Wicestarosta Dawid Kostecki.

W 2017 roku strażacy ochotnicy z Cycowa świętowali 90-lecie, ponieważ ze wszystkich posiadanych wówczas przez gminę dokumentów wynikało, że OSP w Cycowie powołano w  1927 roku. W „II Roczniku Związku Floriańskiego” za rok 2018, znalazła się jednak informacja, która wskazuje na to, że jednostka taka istniała w Cycowie jeszcze wcześniej, ale aktualnie nie znamy dokładnej daty jej powstania. Wiadomo, że działali w 1918 roku, a w 1927 roku zakładali straż od nowa.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele w Cycowie. Przybyłych gości przywitał Wójt Gminy Cyców Wiesław Pikuła. Następnie przedstawiona została historia OSP w Cycowie, a zasłużonym strażakom wręczono medale. Przewodniczący Rady Powiatu w Łęcznej Arkadiusz Biegaj oraz Wicestarosta Dawid Kostecki z okazji 100-lecia przekazali OSP w Cycowie dyplom uznania. W trakcie okolicznościowych przemówień, Wicestarosta zwrócił uwagę, iż OSP miały istotny udział w odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości i dzięki nim możemy dziś cieszyć się wolną ojczyzną, w której możemy mówić i myśleć po polsku. Wicestarosta podkreślił również, że służba w OSP to bohaterstwo w niesieniu pomocy innym ludziom, ale również heroizm w walce ze sobą, swoimi lękami i ograniczeniami. Życzył strażakom tylu samo powrotów, co wyjazdów do akcji.