7 marca w Zespole Szkół Nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie odbyły się warsztaty patriotyczno – historyczne OKM 1940 „Ostaszków – Kalinin – Miednoje” dla uczniów szkół z terenu gminy Milejów, które poprowadził Jarosław Olbrychowski, prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939r.” w Łodzi.

Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 im. S. Bolivara Dariusz Szafranek powitał prelegenta oraz przybyłych gości w osobach: Krzysztof Niewiadomski – Starosta Łęczyński, Grzegorz Barczyński – członek Rady Doradców Stowarzyszenia, podinspektor Sławomir Cielniak – zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Łęcznej, podkomisarz Mariusz Kawalerski – Naczelnik Wydziału Prewencji KPP w Łęcznej, sierżant sztabowy Wojciech Skalski, aspirant Magdalena Krasna – Oficer prasowy KPP w Łęcznej, starszy sierżant Izabela Zięba oraz starszy sierżant Anna Biziorek – policjanci z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii.

Starosta Krzysztof Niewiadomski odczytał pismo skierowane do uczestników warsztatów, w którym podkreślił, że „[…] jesteśmy tutaj, by wspólnie zgłębiać historię, uczcić pamięć tysięcy ofiar, a także by z doświadczeń przeszłości czerpać siłę i mądrość do budowania teraźniejszości.” Wspomniał o tysiącach ofiar, m.in. oficerów wojska i policji, rozstrzelanych wiosną 1940 roku, a także o tym, że „Zbrodnia katyńska stanowi symbol zbrodniczej polityki systemu sowieckiego wobec narodu polskiego, który chciał pozbawić nas intelektualnych i kulturalnych elit […]”.

Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”, Jarosław Olbrychowski, wygłosił wykład w 100-lecie powstania Policji Państwowej, dotyczący etosu służby funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP i Policji Województwa Śląskiego. Podkreślił, że spośród ok. 22 tys. polskich obywateli zamordowanych wiosną 1940 roku, ponad 8100 stanowili funkcjonariusze Policji Państwowej II RP.

Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” w Łodzi wręczył uczniom drobne upominki na pamiątkę spotkania. Dyrektor, Dariusz Szafranek, podziękował Panu Jarosławowi Olbrychowskiemu za interesujący wykład, a licznie przybyłej młodzieży ze szkół gminy Milejów za obecność na warsztatach.