Ksiądz proboszcz parafii w Łańcuchowie Tomasz Kostanciuk przypomniał słowa Józefa Piłsudskiego Zwycieżyć i spocząć na laurach to klęska. Życząc jednocześnie wszystkim zaangażowanym w kształtowanie dobra wspólnego takiej determinacji i konsekwencji jak nasi praojcowie w odzyskanie niepodległości.

Nie mogło zabraknąć uniwersalnych słów Jana Pawła II, który podkreślił, że wolność to nie tylko dar, ale również zadanie. Dlatego troska o przyszłe pokolenia Polaków wychowywanych w duchu patriotyzmu i szacunku do spuścizny kulturowej i historycznej będzie bardzo ważna w codziennej pracy organicznej. Podczas wystąpień okolicznościowych podkreślono wkład Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Józefa Piłsudskiego w Ciechankach, oraz szczególne zaangażowanie Pana Leszka Gila w finalizację szlachetnej inicjatywy upamiętnienia jednego z Ojców Niepodległości. Pomnik dzięki zaangażowaniu społecznemu stanął na pierwotnym miejscu z 1934 roku. Niemniej symboliczny wymiar miała obecność potomków dziedzica Ciechanek Zygmunta Lacherta, którzy swoją obecnością uświetnili uroczystość, jednocześnie będąc żywym świadectwem łączności z pokoleniem II Rzeczpospolitej. Ogromne wyrazy szacunku i uznania dla organizatorów, ochotniczych straży pożarnych, którzy przyczynili się do znakomitej oprawy wydarzenia. Rangę wydarzenia podniosła obecność pocztów sztandarowych miejscowych OSP z gminy Puchaczów, Międzyzakładowej Komisji LW Bogdanka oraz NSZZ Solidarność Region Środkowo-Wschodni z zastępcą przewodniczącego Panem Markiem Wątorskim. Salwa armatnia z okazji odsłonięcia pomnika spięła klamrą tegoroczne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości w województwie lubelskim.

Galeria zdjęć z uroczystości: https://www.facebook.com/StarostwoPowiatoweWLecznej/?xts[0