powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Aż 34 potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych zarejestrowało się we wtorek podczas akcji zorganizowanej na terenie Starostwa Powiatowego w Łęcznej. Była ona dedykowana była choremu na białaczkę Jackowi Kudle i wszystkim chorym oczekującym na przeszczep szpiku od niespokrewnionego dawcy.

Podczas akcji odbyła się rejestracja dawców, która polegała na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza rejestrowego, pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.
Na podstawie pobranego materiału określane są antygeny zgodności tkankowej HLA. Wyniki badania wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy Fundacji DKMS i od tego momentu zarejestrowana osoba staje się aktywnym potencjalnym dawcą, dostępnym dla pacjentów z całego świata, potrzebujących przeszczepienia szpiku bądź komórek macierzystych.

Fundacja DKMS, Starosta Krzysztof Niewiadomski oraz wolontariusze: Emilia, Monika oraz Bartek serdecznie dziękują wszystkim osobom, które wzięły udział w akcji i zarejestrowały się w bazie dawców.

Więcej informacji o możliwościach zarejestrowania się w bazie DKMS i innych formach pomocy osobom chorym na nowotwory krwi: https://www.dkms.pl