powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Czym polowali, w co się ubierali i gdzie mieszkali Słowianie – te i wielu innych ciekawostek na temat średniowiecza mogli dowiedzieć się młodzi mieszkańcy naszego powiatu podczas spotkania z załogą Słowiańskiego Grodu w Wólce Bieleckiej, które odbyło się 13 lutego w naszym Starostwie.

Zajęcia edukacyjne odbyły się w ramach organizowanych co roku podczas ferii przez nasze Starostwo spotkań z historią, kulturą i przyrodą regionu. W naszej sali konferencyjnej gościliśmy już m.in. pracowników Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, Poleskiego Parku Narodowego, szopkarza.

W tym roku zajęcia zostały przeprowadzone przez obchodzący swoje 15-lecie Słowiański Gród w Wólce Bieleckiej. Wzięły w nich udział trzy grupy, liczące łącznie ponad pięćdziesięcioro dzieci i młodzieży z różnych placówek edukacyjnych z terenu powiatu łęczyńskiego.

Uczestników zajęć przywitał Wicestarosta Dawid Kostecki i zaprosił ich do podróży w wieki średnie. Właściciel Słowiańskiego Grodu Jarosław Woliński opowiedział dzieciom jak ponad tysiąc lat temu wyglądało życie naszych przodków: metody polowania i walki, rozpalanie ognia, sposób ubierania i jego funkcje, budowa grodów i zamków, zainteresowanie się ludzi sztuką, wprowadzenie pieniądza.
Dzieci nie tylko słuchały opowieści, ale też aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, wykazując się często dużą wiedzą historyczną.

Na zakończenie Jarosław Woliński zaprosił ich na wycieczkę do Słowiańskiego Grodu, a także na planowany na 8 czerwca jubileusz 15-lecia, podczas których na własne oczy będą mogły obejrzeć drewniany gród, z bliska przyjrzeć się pracy rzemieślników, spróbować słowiańskich potraw, posłuchać słowiańskiej muzyki, wziąć udział w dawnych grach i zabawach.