powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

6 listopada uczniowie klasy 3 m z Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej wyruszyli na wycieczkę historyczną do miejsc upamiętniających bohaterów walk o wolną Polskę.

Ważnymi punktami na trasie wycieczki były miejscowości: Milejów, Klarów, Łańcuchów, Cyców, Dratów, Rogóźno, Kijany i Łęczna. Młodzież oddała tam hołd poległym powstańcom styczniowym, uczestnikom walk z czasu I wojny światowej i wojny bolszewickiej, zapaliła znicze na mogile Nieznanego Żołnierza oraz na grobach Żołnierzy Wyklętych.

W Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie uczniowie zwiedzili szkolną Izbę Tradycji 7 Pułku. Marta Gawlińska, prezes Stowarzyszenia Oświatowo-Kulturalnego INICJATYWA zapoznała młodzież z bogatymi zbiorami szkolnego muzeum. Młodzież usłyszała o przebiegu bitwy pod Cycowem i jej strategicznym znaczeniu w wojnie z bolszewikami, obejrzała również makietę z rekonstrukcją bitwy. O randze bitwy, jak wyjaśniała pani Gawlińska, świadczy fakt, że nazwa miejscowości wraz z datą bitwy cycowskiej – 16 VIII 1920 r. – została utrwalona na filarach arkad Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. W sali wykładowej uczniowie obejrzeli m.in. pamiątki z poligonów i misji pokojowych w Iraku i Afganistanie.

Wycieczka okazała się ważną lekcją o naszej lokalnej historii.