powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Co roku w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Inicjatywa ta powstała w Stanach Zjednoczonych. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem przyjęła się także w innych krajach. Od 1991 roku do rzucenia palenia namawia się Polaków.

Fundacja „Promocja Zdrowia” proponuje, aby w tegoroczny „Światowy Dzień Rzucania Palenia” w Polsce głównym adresatem akcji uczynić rodziny spodziewające się dziecka. Dzieci powinny być bezwzględnie chronione przed dymem papierosowym.

Polska jest krajem, w którym palenie tytoniu od lat stanowi jedną z najczęstszych przyczyn utraty zdrowia. Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne (głównie schorzenia układu krążenia, oddechowego, nowotwory), zaostrza przebieg wielu schorzeń, np. takich jak: łuszczyca, trądzik młodzieńczy, przyspiesza występowanie zmarszczek. Jest niezwykle niebezpieczne dla kobiet ciężarnych.

Konsekwencje uzależnienia od tytoniu dotykają nie tylko osobę palącą, ale również jej bliskich. Bierne palenie podnosi ryzyko zachorowania na raka płuca o jedną czwartą, zwiększa także zagrożenie zachorowania na raka krtani i przełyku. Szkodliwe jest nawet przebywanie w pomieszczeniach przesyconych zapachem dymu tytoniowego. Wdychanie dymu tytoniowego z papierosa palonego przez inną osobę w tym samym pomieszczeniu jest szczególnie niebezpieczne, gdyż boczny strumień dymu zawiera znacznie więcej nikotyny, tlenku węgla i innych niebezpiecznych związków. Poza konsekwencjami zdrowotnymi, bardzo dotkliwe są także konsekwencje ekonomiczne i społeczne.

Zaprzestanie palenia papierosów jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania, a nawet przedwczesnej śmierci z powodu chorób odtytoniowych. Rzucenie palenia i utrzymanie abstynencji ułatwia pomoc specjalistów. Fachową pomoc i doradztwo prowadzi działająca przy Centrum Onkologii w Warszawie Ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym , która działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 11.00 – 19.00 pod numerem 801 108 108 lub 22 211 80 15.
Informacji na temat metod rzucania palenia można zasięgnąć na również na stronie http://www.jakrzucicpalenie.pl

Bez względu na wiek rzucanie palenia zawsze się opłaca Co zyskasz rzucając palenie już dziś?

  • Będziesz otrzymywać więcej tlenu i będzie Ci łatwiej oddychać.
  • Będziesz mieć więcej energii.
  • Zmniejszy się ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych i częstość kaszlu.
  • Poprawi się Twoja kondycja fizyczna i psychiczna – zwiększy się odporność na stres i przeciwności.
  • Potrawy będą pachniały i smakowały lepiej.
  • Twoja skóra i paznokcie będą w lepszym stanie, będziesz mieć mniej zmarszczek.
  • Twoje ubrania, włosy i mieszkanie będą pachniały ładniej.
  • Oszczędzasz pieniądze, które będziesz mógł przeznaczyć na inne cele.