powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Łańcuchów

Wieś Łańcuchów

Posiadający w XVI wieku prawa miejskie Łańcuchów stanowił w czasach reformacji silny ośrodek ruchu ariańskiego.

DWÓR MUROWANY W ŁAŃCUCHOWIE

Dwór murowany w Łańcuchowie z 1903 – 1904 r., wybudowany przez Marię i Jana Steckich według projektu znanego architekta Stanisława Witkiewicza w stylu zakopiańskim. Otacza go piękny park krajobrazowy z pomnikami przyrody. Jan Stecki był czołowym politykiem obozu narodowego, posłem do Dumy rosyjskiej, ministrem w rządzie powołanym przez Radę Regencyjną pod koniec I wojny światowej, a w okresie międzywojennym – senatorem. Po II wojnie światowej dwór przejęło państwo i najpierw służył ludziom kultury, jako „Dom Plastyka”. Później w budynku znajdował się szpital dla okolicznej ludności. Obecnie znów jest w rękach prywatnych, pięknie odrestaurowany, bez możliwości zwiedzania w środku budynku.

KOŚCIÓŁ P.W. ŚW. JANA CHRZCICIELA W ŁAŃCUCHOWIE

Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela w Łańcuchowie reprezentuje styl barokowo-klasycystyczny. Zbudowany został dzięki fundacji Józefa i Anny Suffczyńskich. Obok świątyni stoją dwie murowane dzwonnice. Całość ogrodzona jest murem z żelazną bramą, które podobnie jak kościół pochodzą z początku XIX wieku.

Adres: Łańcuchów 63

CMENTARZ

Cmentarz – powstał na początku XIX w. razem z kościołem parafialnym. Po ostatniej wojnie został powiększony i na nowo ogrodzony. Znajduje się na nim m.in. grób Ignacego Wisłockiego, uczestnika powstania styczniowego. Obok cmentarza wznosi się duży kurhan, kryjący kości żołnierzy rosyjskich i niemieckich poległych w 1915 r. Tuż przy nim są nagrobki kamienne dowódców niemieckich.