powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Łysołaje

Dwór w Łysołajach

Dwór – murowany, w stylu eklektycznym, wybudowany około 1904 r. przez Tomasza Augusta Popławskiego, posiada wspaniałe tarasy widokowe. Piękną oprawę dla niego stanowi park, z ciekawą kompozycją roślin i zbiorników wodnych. Tomasz Popławski udzielał się wiele społecznie i politycznie, m.in. był senatorem w okresie II Rzeczpospolitej. Po wojnie pałac przejęło państwo. Początkowo mieściła się w nim zawodowa szkoła handlowa, a później utworzono tutaj szpital dla chorych psychicznie, obecnie obiekt jest nieużytkowany i zamknięty. W zespole dworskim na uwagę zasługują jeszcze: kaplica murowana z 1934 r. oraz kordegarda z początku XX w., przylegająca do murowanego ogrodzenia z bramą.

Adres: Łysołaje 66

Zespół folwarczny

Zespół folwarczny – pochodzi z początków XX w. W wyniku reformy rolnej w 1944 r. znalazł się w obrębie Państwowego Gospodarstwa Ogrodniczego. Obecnie jest własnością spółki „Eko – Vit”. Wśród budynków możemy rozpoznać jeszcze dawną rządcówkę, stajnie, wozownię, chlewnię i gorzelnię.

Adres: Łysołaje 66

Figura przydrożna

Figura przydrożna – murowana, barokowa, z I połowy XVIII w., zwieńczona żelaznym krzyżem. Prawdopodobnie wzniesiono ją wówczas, gdy we wsi panował „pomór”.

Cmentarz wojenny

Cmentarz wojenny – usytuowany przy przejeździe kolejowym, zawiera mogiły żołnierzy z I wojny światowej.