powiat łęczyński
facebook youtube bip epuap mapa strony kontrast strony powieksz tekst

Jaszczów

Wieś Jaszczów

Posiadający w XVI wieku prawa miejskie Jaszczów stanowił w czasach reformacji silny ośrodek ruchu ariańskiego.

DWÓR WALEREGO PISARKA

Dwór w Jaszczowie – drewniany, parterowy budynek wybudowany na początku XIX wieku. Z dawnego dworu zostały tylko ściany wewnętrzne i kominy. Należał m.in. do gen. Kickiego, który zginął w bitwie pod Ostrołęką podczas powstania listopadowego. Był także w posiadaniu rodziny Poniatowskich, z której Juliusz Poniatowski był czołowym politykiem obozu niepodległościowego w latach I wojny światowej, a później ministrem rolnictwa w rządzie II Rzeczypospolitej. Jednymi z ostatnich właścicieli dworu byli Pisarkowie, z których Walery Pisarek był profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i znanym językoznawcą. Obecnie jest w rękach prywatnych i został pięknie odrestaurowany.

KAPLICZKA

Kapliczka w Jaszczowie – murowana, posiadająca cechy stylu barokowego, zwieńczona jest niezidentyfikowaną figurą. Wzniesiona została w XVIII wieku, prawdopodobnie wówczas, gdy we wsi panował „pomór”. Postawiona przy drodze do Łysołajów.

Kapliczka

Kapliczka – drewniana, z około 1850 r., znajduje się przy drodze do Białki, obok okazałego budynku Zespołu Szkół nr 2 w Jaszczowie.

DWORZEC KOLEJOWY

Dworzec kolejowy – murowany, wybudowany pod koniec XIX w., będący jedną ze stacji Kolei Nadwiślańskiej. W czasie II wojny światowej, we wrześniu 1943 r., oddziały Batalionów Chłopskich przeprowadziły tu śmiałą akcję zbrojną, rozbijając niemiecki inspektorat budowy kolei wschodniej i rozpraszając obóz junaków zmuszanych do pracy na kolei.

PRZYSTAŃ KAJAKOWA W JASZCZOWIE

Znajduje się tu wiata turystyczna, grill, siłownia oraz plac zabaw.