23 maja br. w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyło się „Samorządowe Forum Województwa Lubelskiego” poświęcone 20-leciu funkcjonowania samorządu terytorialnego oraz 15-leciu członkostwa Polski w Unii Europejskiej, które honorowym patronatem objął premier Mateusz Morawiecki.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele samorządów, marszałkowie i starostowie pełniący swe funkcje w ciągu ostatnich 20 lat, obecni wójtowie, burmistrzowie i prezydenci oraz przedstawiciele środowisk naukowych i gospodarczych. Powiat Łęczyński reprezentowała delegacja ze Starostwa Powiatowego w Łęcznej, na czele ze Starostą Krzysztofem Niewiadomskim oraz Sekretarzem Michałem Pelczarskim.

Forum rozpoczęła uroczysta Msza św. w Archikatedrze Lubelskiej w intencji pracowników samorządowych, a następnie w gmachu Centrum Spotkania Kultur odbyła się główna część uroczystości. Zgromadzonych gości powitał Marszałek Województwa Lubelskiego – Jarosław Stawiarski, podsumowując 20 lat działalności polskiego samorządu funkcjonującego w nowym systemie. Głos zabrali również: Jerzy Kwieciński – Minister Inwestycji i Rozwoju, Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii, Elżbieta Kruk – Poseł na Sejm RP oraz Zdzisław Antoń – Starosta Lubelski, Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Lubelskiego.

W ramach forum uczestnicy wzięli udział w trzech panelach dyskusyjnych z udziałem ekspertów i gości. Podsumowaniem wydarzenia było wręczenie Aktów Jubileuszowych starostom z terenu województwa lubelskiego. Akt taki otrzymał również Starosta Łęczyński – Krzysztof Niewiadomski.

Na zakończenie zgromadzeni goście wysłuchali koncertu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej oraz zaproszonych solistów.